RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Qyteti italian po vlon nga mushkonjat

qyteti-italian-po-vlon-nga-mushkonjat

Autoritetet në një qytet italian u kanë kërkuar banorëve të mbyllin dritaret e tyre dhe të përmbahen nga daljet jashtë, pasi ata po përballen me një sëmundje mushkonjash që po mundon vendasit dhe turistët për javë të tëra.

Pronarët e restoranteve dhe bareve në Orbetello, i njohur mirë për lagunën e saj dhe shtrirjet e gjata të plazhit me rërë, thonë se biznesi është goditur keq pasi klientët shmangin të dalin për darkë.

“Ne jemi të detyruar t’i mbyllim dy orë më herët”, i tha Corriere della Sera një pronar. “Ky është sezoni ynë 2022”.

Disa institucione kanë fikur dritat e jashtme dhe po bëjnë rezervime për darkë vetëm deri në orën 21:00, por kjo ka bërë pak për të nxitur tregtinë.

“Mijëra mushkonja mblidhen rreth llambave dhe lëvizin si një valë shqetësuese midis tavolinave të jashtme”, tha një tjetër pronar i një lokali.

Një turist ka thënë se Orbetello është “mbuluar plotësisht” nga insektet. “Për gati një muaj ka qenë e pamundur të ecësh përgjatë lagunës. Tani është bërë e pamundur të darkosh jashtë. Situata arriti në një ekstrem dje sa shumë dyqane dhe restorante u detyruan të mbyllen rreth orës 21:00”.

Mauro Lenzi, një biolog, tha muajin e kaluar se infektimi është i lidhur me kushtet e lagunës mes temperaturave të larta që kanë reduktuar praninë e grabitqarëve natyrorë të mushkonjave, si bretkosat, lakuriqët e natës dhe shpendët e ndryshme. /koha

Related posts

Shqipëri, mbahet konferenca e shefave të policisë së kryeqyteteve evropiane

admin

Komshiç lidhur me pranimin e Qeverisë së Kroacisë: Më në fund gjërat dolën në sipërfaqe

admin

“Merhamet” dhe “Logos-A”, aktivitete humanitare në disa qytetet për të prekurit nga tërmetet

admin