RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Raporti i qeverisë gjen “racizëm sistematik” në Zvicër

raporti-i-qeverise-gjen-“racizem-sistematik”-ne-zvicer

Megjithëse grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut kanë akuzuar Zvicrën për qëndrime raciste në të kaluarën, vendi nuk e ka pranuar kurrë zyrtarisht – deri më tani.

Siç raportoi transmetuesi publik RTS në fillim të javës, Shërbimi kundër Racizmit i qeverisë (SLR) pranoi, në një lëvizje të paprecedentë, “ekzistencën e racizmit sistemik në Zvicër”.

Kjo përfshin “diskriminimin ose përjashtimin bazuar në kritere racore, si ngjyra e lëkurës, emrat, gjuhët, thekset, etj., si dhe paragjykimet e krijuara gjatë historisë dhe tani të rrënjosura aq thellë në shoqërinë tonë saqë ato kalojnë pa u vënë re”.

Si shembull i diskriminimit, raporti SLR përmend vështirësitë që hasin shqiptarët, turqit, tamilët dhe afrikanët për të gjetur strehim ose punë.
SLR është zotuar të luftojë racizmin, duke filluar me identifikimin e njerëzve më të cenueshëm dhe më pas gjetjen e zgjidhjeve në bashkëpunim me autoritetet publike dhe civile. /albinfo

Related posts

Gruaja shtatzënë shpëtohët pas 115 orëve – VIDEO

admin

Rritet në 15.523 numri palestinezëve të vrarë në sulmet e Izraelit ndaj Gazës

rezart morina

Amerika mirëpret vendimin e Gjykatës Speciale për Salih Mustafën

admin