RTV AHIRETI
Shëndetësi

Rastet shëndetësore kur nuk duhet të hani Xhenxhefil

rastet-shendetesore-kur-nuk-duhet-te-hani-xhenxhefil

Njerëzit që vuajnë nga diabeti, tensioni i lartë, mpiksja e gjakut duhet të tregojnë kujdes në përdorimin e xhenxhefilit për trajtimin e problemeve të tjera shëndetësore.
Njerëzit Që Marrin Medikamente Për Mpiksjen E Gjakut

Xhenxhefili hollon gjakun.

Kjo do të thotë që njerëzit që marrin barna për hollimin e gjakut ose kanë probleme me gjakderdhjen, duhet të heqin dorë nga xhenxhefili.
Njerëzit Që Marrin Medikamente Kundër Diabetit

Xhenxhefili ka tendencën të ulë nivelin e sheqerit në gjak.
Ky padyshim është një lajm shumë i mirë për diabetikët.
Megjithatë, ata që marrin medikamente siç janë injeksionet e insulinës apo barnat për mbajtjen nën kontroll të sheqerit në gjak duhet të jenë të ndërgjegjshëm për rolin e xhenxhefilit.
Konsumi i tij krahas barnave të lartpërmendura mund të ulë nivelin e sheqerit në një pikë drastike.

Njerëzit Që Përdorin Ilaçe Kundër Tensionit Të Lartë Të Gjakut

Medikamente të caktuara kundër tensionit të lartë të gjakut mund të ndërveprojnë keq me xhenxhefilin.
Kësisoj, ato shkaktojnë rënien e tensionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës në nivele jo të shëndetshme.
Përpos kësaj, xhenxhefili mund të shkaktojë rrahje të çrregullta të zemrës dhe komplikime të tjera.

Njerëzit Që Vuajnë Nga Gurët Në Tëmth

Xhenxhefili përkeqëson problemin e gurëve në tëmth.
Konsumi i lartë i xhenxhefilit mund të rrisë prodhimin e lëngjeve biliare dhe të nxisë kontraktimin e tepërt të tëmthit dhe bllokimin e rrugëve të tëmthit nga këto gurë.
Megjithatë ka ekspertë të mjekësisë popullore që rekomandojnë xhenxhefilin sepse stimulon prodhimin e lëngjeve biliare.

Gratë Shtatzënë
Ka disa shqetësime në lidhje me ndikimin e xhenxhefilit në rritjen e rrezikut të gjakderdhjes tek gratë shtatzënë.
Për këtë arsye disa ekspertë rekomandojnë që gratë shtatzëna të mos e konsumojnë atë para lindjes.

Related posts

Katër mënyra për të qenë e bukur me kripë rozë

admin6

Shurupi i hurmave mund të lehtësojë këto sëmundje

admin

Përse nuk duhet t’i lani dhëmbët sapo të zgjoheni

rezart morina