RTV AHIRETI
Shëndetësi

Reduktoni celulitin duke u fokusuar në sjellje dhe ushqim të shëndetshëm

reduktoni-celulitin-duke-u-fokusuar-ne-sjellje-dhe-ushqim-te-shendetshem

Nëse keni gropëza në vendet që do të dëshironit të mos ishin, merrni parasysh rritjen e konsumit të ushqimeve të mëposhtme të fuqishme.

Tregu i sotëm është plot me suplemente, losione dhe preparate të tjera për lëkurën që pretendojnë se reduktojnë celulitin, por që vijnë me prova minimale të efektivitetit të tyre.

Këto produkte mund ta tendosin përkohësisht shtresën e sipërme të lëkurës, por bëjnë shumë pak për të trajtuar problemin themelor. Në vend të kësaj, fokusimi në sjellje të shëndetshme, si menaxhimi i peshës, ushqimi i shëndetshëm, hidratimi dhe aktiviteti fizik adekuat, duket se ofron më shumë mbështetje në kontrollin e pranisë së celulitit në planin afatgjatë.

Një strategji e dobishme për minimizimin e celulitit është të përcaktoni mënyrat në të cilat mund të humbni yndyrën e trupit dhe të rrisni masën muskulore. Mund të nënkuptojë gjithashtu të përmirësoni rutinën tuaj të stërvitjes për të përfshirë një ditë shtesë të aktivitetit kardiovaskular.

Boronicat

Ngrënia e frutave, përfshirë boronicat dhe perimet, shoqërohet me peshë më të ulët trupore. Ky rishikim kritik nga European Journal of Nutrition nxjerr gjithashtu një lidhje bindëse midis konsumit të frutave dhe perimeve dhe një rreziku të reduktuar të sëmundjeve kronike si presioni i lartë i gjakut.

Thjerrëzat

Thjerrëzat dhe bishtajoret tjera, si fasulet e zeza, qiqrat apo fasulet pinto, janë burime të shkëlqyera të fibrave. Gjithashtu është gjetur se prodhojnë humbje modeste në peshë për njerëzit që i konsumojnë rregullisht, gjë që u hulumtua në këtë përmbledhje sistematike në American Journal of Clinical Nutrition.

Dardhat

Dardha është një nga frutat me më së shumti fribra, me rreth 6 gramë për çdo frut mesatar, ndoshta do të ndiheni të kënaqur me më pak nëse ky ushqim bëhet një rostiçeri ose vakt duke kompensuar porcione më të mëdha diku tjetër. Konsideroni ta grisni për një sallatë, ta lyeni në gjalpë kikiriku ose ta përzieni në ushqimin e radhës me tërshërë.

Kërpudhat

Kërpudhat janë mishi i mbretërisë së bimëve. Duke dhënë një shije të pasur dhe pikante kudo që gjenden, kërpudhat gjenden në enët ku përzihen me mish pule ose viçi për të zgjatur shijen dhe ushqimin. Kjo është një këshillë e thjeshtë për t’i reduktuar kaloritë e salcës së ardhshme të burgerit ose bolonjezes, derisa të bini brenda kufijve të dëshiruar të kalorive.

Bananet

Bananet zakonisht njihen si një burim i kaliumit, një mineral që lidhet me kontrollin e ënjtjes, sepse ka një lidhje të kundërt me natriumin. Mbajtja e lëngjeve për shkak të marrjes së lartë të kripës në dietë mund të çojë në edemë që mund të rrisë shfaqjen e celulitit.

Related posts

Nga se shkaktohen pikat e bardha në fytyrë dhe si mund t’i trajtoni në kushte shtëpi pa harxhuar asnjë lekë në qendra estetike

admin

Kontrolli i ushqimit/ Në laboratorin e ri, kryhen analiza të akredituara për 106 produkte

admin

Tërmeti: këshilla për të kapërcyer traumën

admin