RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Rreth 15 për qind, ZRrE-ja nesër pritet të marrë vendim për shtrenjtimin e rrymës

rreth-15-per-qind,-zrre-ja-neser-pritet-te-marre-vendim-per-shtrenjtimin-e-rrymes

Zyra e Rregullatorit të Energjisë(ZRrE) nesër(e enjte) pritet të marrë vendim për shtrenjtimin e tarifave të energjisë elektrike për rreth 15 për qind.

Zyrtarë të ZRrE-së kanë bërë të ditur për Kosovapress se të Hyrat e Lejuara e Lejuara Maksimale pritet që tarifat përfundimtare për konsumator të rriten rreth 15 për qind, tarifa të cilat pritet të hyjnë në fuqi nga 1 prilli.

“Në bazë të raporteve për të Hyrat e Lejuara e Lejuara Maksimale pritet që tarifat përfundimtare për konsumator të rriten rreth 15%, sidoqoftë vlera e saktë e rritjes do dihet pas aplikimit të palëve për tarifa”, thuhet në përgjigjen e ZRrE-së.

Nga ZRrE janë përgjigjur se Bordi I këtij institucioni, nesër në seancën e dytë me radhë për këtë vit do te shqyrtoj propozimin për të Hyrat e Lejuara Maksimale për KOSTT, KEDS dhe KESCO.

Pas vendimmarrjes së Bordit për të Hyrat e Lejuara Maksimale të Licencuarit KOSTT, KEDS dhe KESCO aplikojnë për tarifa.

Related posts

Prishtina nikoqire e Lojërave Mesdhetare – Rama zotohet për investime, e falënderon Shqipërinë

admin

Norvegji, organizohet fushatë për donacion të dronit turk Bayraktar TB2 për Ukrainën

admin

COVID-19 – Kina regjistron numër rekord

admin