RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTeknologji

Rreziku nga Tik Tok, dy hetime të hapura në Europë

rreziku-nga-tik-tok,-dy-hetime-te-hapura-ne-europe

Aplikacioni Tik Tok prej kohësh është në qendër të vëmendjes dhe aktualisht është pjesë e dy hetimeve në Europë.

Njëri lidhet me një shkelje të mundshme të rregulloreve për mbrojtjen e privatësisë së fëmijëve, tjetri me një transferim të diskutueshëm të të dhënave personale të përdoruesve në Kinë.

Ky aplikacion, i cili është shumë i pëlqyer nga të rinjtë, po dënohet gjithnjë e më shumë, veçanërisht në Gjermani dhe Francë, për ndikimin e keq që ka, sidomos tek të rinjtë.

Aplikacioni ka ngjallur shqetësime edhe në SHBA ku është ndaluar në administratën e rreth 20 shteteve.

Related posts

Kosova merr fjalën për herë të parë në KiE, Bogujevci flet si e mbijetuar e luftës për luftën në Ukrainë

admin

Biden: Do ta çlirojmë botën nga armët bërthamore

rezart morina

Pas bisedës së Kurtit me Chollet, reagon ambasadori Hovenier

rezart morina