RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rrëzohet Qeveria holandeze

rrezohet-qeveria-holandeze

Qeveria e koalicionit të kryeministrit holandez Mark Rutte u rrëzua pas vetëm një viti e gjysmë në pushtet të premten pasi nuk u arrit marrëveshje për masat për të frenuar fluksin e emigrantëve, sipas mediave lokale.

Rutte, udhëheqësi më jetëgjatë i Holandës, kryesoi bisedimet e krizës midis katër partnerëve të koalicionit, por nuk arriti marrëveshje, njoftuan transmetuesit NOS dhe RTL dhe agjencia holandeze e lajmeve ANP.

Rutte dëshironte të kufizonte kërkesat e azilkërkuesve për të sjellë familjet e tyre në Holandë, por planet e tij kanë zemëruar dy nga katër partitë në koalicionin qeverisës të konservatorëve dhe liberalëve.

Bisedimet për të shpëtuar qeverinë dështuan në zgjidhjen e ngërçit pasi plani u refuzua nga anëtarë të rëndësishëm të kabinetit të Ruttes të mërkurën dhe të enjten.

Rutte vendosi të rrëzojnë Qeverinë meqë nuk pati marrëveshje. /koha

Related posts

Sveçla: Gjashtë terroristë po trajtohen në Novi Pazar, Serbia t’i dorëzojë ata

admin

Lëndohen pesë zyrtarë policorë në veri, u goditen në veturë nga një kamion i cili po kontrabandonte mallra dhe tentoi të ikte

admin

Siria akuzon SHBA-në për shkelje të sovranitetit dhe sponsorizim të terroristëve

rezart morina