RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rritet në 974 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

rritet-ne-974-numri-i-palestinezeve-te-vrare-nga-sulmet-izraelite-ne-gaza

Rritet në 974 numri i palestinezëve që janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë me shkrim nga Ministria palestineze e Shëndetësisë jepen informacione lidhur me jetët e humbura dhe të plagosurit në rajonin e mbipopulluar, i cili është nën shënjestër të ushtrisë izraelite.

Në deklaratë theksohet se 974 persona kanë humbur jetën dhe 5 mijë të tjerë janë plagosur në sulmet që Izraeli ka ndërmarrë në Gaza që nga 7 tetori.

Të shtunën, Hamasi nisi operacionin “Tufani i Aksasë” kundër Izraelit, duke lëshuar një breshëri raketash dhe duke depërtuar në Izrael nga toka, deti dhe ajri. Grupi tha se sulmi i befasishëm ishte në përgjigje të sulmit ndaj xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar dhe dhunës në rritje të kolonëve kundër palestinezëve.

Ushtria izraelite në hakmarrje nisi një operacion kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Sipas autoriteteve izraelite, numri i të vdekurve izraelitë është rritur në 1.200 persona.

Related posts

Escobar: Asociacioni do të bëhet, pyetja e vetme është se sa shpejt do të ndodhë

rezart morina

Fëmija 3 vjeç rrihet brutalisht e ngrehet zvarrë në një çerdhe shtetërore në Fushë Kosovë

rezart morina

Historiku i organizatës terroriste “Brigada e Veriut”

rezart morina