RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusi: Partia e tretë më e madhe ofron të emërojë Putinin për zgjedhjet presidenciale

rusi:-partia-e-trete-me-e-madhe-ofron-te-emeroje-putinin-per-zgjedhjet-presidenciale

Sergej Mironov, kreu i partisë politike Spravedlivaya Rossiya, ofroi në fundjavë të mbështesë Vladimir Putinin si kandidat në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

“Po u drejtohem delegatëve të kongresit tonë me një propozim për të emëruar Vladimir Vladimirovich Putin si kandidat për president të Federatës Ruse në zgjedhjet e ardhshme në vitin 2024”, tha ai në një takim partiak.

Spravedlivaya Rossiya është partia e tretë më e madhe politike në Rusi pas Rusisë së Bashkuar dhe Partisë Komuniste të Federatës Ruse.

Mironov pranoi se ekzistonte mundësia që zgjedhjet të shtyheshin për shkak të “aktiviteteve luftarake”.

Megjithatë, nëse ndodhin, atëherë presidenti ka nevojë për “mbështetje mbarëkombëtare”, shtoi ai.

Putin fitoi një mandat të dytë radhazi si president në mars 2018. Në vitin 2020, parlamenti rus miratoi amendamentet kushtetuese që lejuan Putinin të merrte pjesë në zgjedhjet e vitit 2024. /mesazhi

Related posts

Prifti ortodoks e katolik që hyri në Islam, tregon udhëtimin e tij

admin

Përfundon transferimi i ushtarëve turq në Kosovë

admin

Meloni: Nuk do të lejoj që Italia të bëhet kampi i refugjatëve të Evropës

rezart morina