RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia hap rubinetin, rikthehet furnizimi me gaz në Evropë

rusia-hap-rubinetin,-rikthehet-furnizimi-me-gaz-ne-evrope

Rusia ka hapur sërish rubinetin e gazit për Evropën, pas paralajmërimeve se mund të frenojë ose ndalojë plotësisht furnizimet.

Gazsjellësi Nord Stream 1 rifilloi pas një ndërprerjeje 10-ditore. Moska tha se tubacionet i ishin nënshtruar një riparimi.

Të mërkurën, Komisioni Evropian u kërkoi vendeve të reduktojnë përdorimin e gazit me 15% gjatë shtatë muajve të ardhshëm në rast se Rusia ndërpret furnizimin e Evropës.

Rusia furnizoi Evropën me 40% të gazit të saj natyror vitin e kaluar. Gjermania ishte importuesi më i madh i kontinentit në vitin 2020, por ka reduktuar varësinë e saj nga gazi rus nga 55% në 35%. Përfundimisht, planifikon të ndalojë plotësisht përdorimin e gazit nga Rusia.

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt çoi në rritje çmimet e gazit me shumicë në Evropë. /abcnews

Related posts

Hebrenjtë fanatikë bastisin Mesxhid Al-Aksanë nën mbrojtjen e policisë izraelite

admin

Kadetët e FSK-së në ditën e studimit fushor mësojnë për betejën e Jasharëve

admin

MINT-i publikon çmimet e reja të derivateve

admin