RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia: Politika e jashtme e SHBA-së rrit potencialin për konflikte në rajone të ndryshme

rusia:-politika-e-jashtme-e-shba-se-rrit-potencialin-per-konflikte-ne-rajone-te-ndryshme

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova tha se politika e jashtme e SHBA-së shkakton rritjen e potencialit për destabilizim dhe konflikte në rajone të ndryshme, raporton Anadolu.

Zakharova në konferencën për media iu përgjigj pyetjes së gazetarit të AA-së lidhur me deklaratën e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se Izraeli do të “vazhdojë duke thelluar” sulmet kundër Rripit të Gazës.

“Thirrje për paqe po bëjnë ata të cilët me të vërtetë i kushtojnë rëndësi popullit në rajon edhe qytetarëve izraelitë edhe qytetarëve palestinezë. Për fat të keq shohim se qarku i tensioneve të armatosura i çështjes Palestinë-Izrael nuk është ngadalësuar. Po vdesin civilë të pafajshëm, po shkatërrohet infrastruktura civile”, deklaroi Zakharova.

Ajo vuri në dukje se Rusia është në favor të sigurimit të armëpushimit gjithëpërfshirës pa afat në Gaza. Zakharova tërhoqi vëmendjen se bashkë me këtë kanë miratuar rezolutën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (OKB). “Për shkak të qëndrimit të SHBA-së, deklarata të ngjashme nuk mundën të përfshiheshin në rezolutat 2712 dhe 2720 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha zëdhënësja Zakharova.

“Dënojmë të gjitha llojet e akteve terroriste. Kjo për ne është e papranueshme. Ky është parimi ynë parimor. Kjo është historia e vendit tonë në fazën moderne. Kjo na ka forcuar edhe më shumë. Mendojmë se është e papranueshme përgjigjja ndaj këtyre (akteve terroriste) me dënim kolektiv të civilëve dhe përdorimin pa dallim të forcës në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare humanitare”, theksoi Zakharova e cila shtoi se kanë siguruar ndihmë humanitare për Gazën.

– “SHBA-ja rrit praninë e saj ushtarake në Mesdheun Lindor dhe Detin e Kuq”

Zakharova ka potencuar pretendimet se SHBA-ja i ka dërguar Izraelit 20 anije dhe 230 avionë të mbushur me armë që nga 7 tetori kur filluan sulmet ndaj Gazës. “Makineria ushtarake amerikane e cila është në kërkim të fitimit komercial. Ju e dini se ajo funksionon në kuadër të furnizimeve në Lindjen e Mesme dhe në rajonet e tjera të krizës. Kushtimi i vëmendjes ndaj kompanive ushtarake në politikën e jashtme të një vendi si SHBA-ja, shkakton akumulimin e potencialit të destabilizimit dhe konfliktit në rajone të ndryshme të planetit”, shtoi ajo.

Ajo tha se ndërkohë që SHBA-ja krijon gjeografinë e dërgesës së armëve dhe po forcon praninë e saj ushtarake, injoron në mënyrë të qëllimshme aksionin në drejtimin se krizat që janë provuar me kohën në Lindjen e Mesme nuk mund të zgjidhen me forcë.

“Në vend të inkurajimit të konfliktit Palestinë-Izrael, iniciativat duhet të synojnë arritjen e një armëpushimi të menjëhershëm në Rripin e Gazës dhe gjetjen e një formule për zgjidhje diplomatike në përputhje me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) dhe të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së”, deklaroi Zakharova.

Pasi vuri në dukje se SHBA-ja ka rritur praninë e saj ushtarake në Mesdheun Lindor dhe Detin e Kuq, Zakharova tha:

“Ajo që po ndodh vërteton se politika e jashtme e SHBA-së dhe aleatëve të saj është thellësisht e militarizuar. Një shembull tjetër të kësaj e tregon prania e SHBA-së dhe disa shteteve të Evropës në Mesdheun Lindor dhe tani prania e forcave detare me arsyetime të ndryshme në Detin e Kuq. Kjo përshkallëzon më tej tensionet dhe rrit rrezikun që çështja palestinezo-izraelite të marrë karakter rajonal. Fatkeqësisht Washingtoni dhe ata që e ndjekin atë, nuk nxjerrin asnjë mësim nga pasojat shkatërruese të aventurave ushtarake në Irak, Libi, Afganistan dhe në shumë pika të tjera”.

Related posts

NEWBORN-i çlirohet në frymën e lirisë së lëvizjes

rezart morina

Ushtria izraelite kryen sulm ajror ndaj qytetit Rafah, 11 civilë të vrarë

admin6

Zhduket një varkë me 200 emigrantë në ishujt Kanarie

admin