RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia thotë se është e “përkushtuar” të shmangë një luftë bërthamore

rusia-thote-se-eshte-e-“perkushtuar”-te-shmange-nje-lufte-berthamore

Rusia tha se është “e përkushtuar plotësisht” për të shmangur një konflikt bërthamor. Kjo deklaratë vjen teksa shqetësimet në botë u rritën pas disa deklaratave të bëra së fundmi nga Kremlini, që linin të kuptohej se armët bërthamore ishin opsion nëse lufta në Ukrainë do të përshkallëzohej.

“Federata Ruse plotësisht i përmbahet parimit që të mos lejojë që një luftë bërthamore të nisë… Ne kemi thënë dhe e konfirmojmë këtë çdoherë. Nuk do të kishte fitues në një luftë të tillë dhe një gjë e tillë kurrë nuk duhet të ndodhë”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova më 6 tetor.

Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe zyrtarë të tjerë rusë kanë thënë në ditët e fundit se ata nuk po bëjnë “blof” me deklaratat e tyre se Moska “ka të drejtë të përdorë të gjitha mjetet ushtarake për të mbrojtur territorin e saj” përfshirë “edhe rajonet që janë bashkuar së fundmi”.

Shumë në Perëndim i kanë kuptuar këto deklarata se Rusia nuk e përjashton mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore.

Sipas doktrinës së ushtrisë ruse, shteti ka të drejtë të përdorë armë bërthamore në rast se ka rrezik për ekzistencën e shtetit.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt dhe muajin e fundit ka shpallur një mobilizim të “pjesshëm ushtarak”, pas humbjeve të pësuara nga forcat e Kievit. /rel

Related posts

Kurti: Nuk do të ketë Republika Sërpska në veri të Kosovës

admin

Vuçiqi pranon dhuratë nga Kadyrov: Marrëdhëniet ruso-serbe nuk shkatërrohen nën asnjë presion

admin

Osmani në Parlamentin Evropian: Koha për hapa domethënës në integrimin e Kosovës

rezart morina