RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia thotë se ka rritur prodhimin e armëve me saktësi të lartë

rusia-thote-se-ka-rritur-prodhimin-e-armeve-me-saktesi-te-larte

Rusia ka rritur ndjeshëm prodhimin e armëve me saktësi të lartë, tha sot ministri i Mbrojtjes Sergey Shoygu, raporton Anadolu.

Duke folur në një takim me shefat ushtarakë në selinë e Grupit të Përbashkët të Forcave në Moskë, Shoygu tha se ai inspektoi zbatimin e urdhrit të mbrojtjes shtetërore nga industria e mbrojtjes.

“E gjithë kjo bën të mundur kryerjen e detyrave të vendosura nga komandanti i përgjithshëm suprem (Presidenti Vladimir Putin) në përputhje me planin për kryerjen e një operacioni special ushtarak”, tha ai.

Shoygu dëgjoi gjithashtu raportet për pajisjen e ushtrisë ruse në Ukrainë me municion, duke theksuar se kjo çështje është nën kontrollin e vazhdueshëm të ministrisë.

Shefat ushtarakë diskutuan gjithashtu se si të përmirësohet logjistika për furnizimet e forcave të armatosura ruse.

Related posts

Ministri i Jashtëm turk Fidan, takohet me sekretarin e NATO-s, Stoltenberg

rezart morina

Presidenti uzbek njofton planet për zgjerimin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait

admin

Qeveria ndan 7 milionë euro për shtesat e punëtorëve të shtetit dhe studentëve

admin