RTV AHIRETI
Shëndetësi

Salmoni, burim i shkëlqyer ushqimor për zemrën dhe trurin

salmoni,-burim-i-shkelqyer-ushqimor-per-zemren-dhe-trurin

A është salmoni i shëndetshëm? Është një pyetje e drejtë pasi salmoni është një peshk yndyror me një sasi të madhe yndyrash. Megjithatë, kjo yndyrë është plotësisht e shëndetshme dhe është e mirë për zemrën dhe lëkurën.

Salmoni është një burim i shkëlqyer ushqimor për zemrën dhe trurin. Studimet mjekësore kanë zbuluar se marrja e 0.45 deri në 4.5 gramë acide yndyrore omega-3 mund të përmirësojë ndjeshëm funksionimin e zemrës, të ulë presionin e gjakut dhe të zvogëlojë inflamacionin. Peshku gjithashtu kontribuon në shëndetin njohës (kognitiv) për shkak të pranisë së DHA-një lloj acidi yndyror i omega-3.

Përmirëson shëndetin kardiovaskular: Salmoni është një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3 dhe kaliumit. Acidet yndyrore omega-3 dhe -6 të kombinuara me kalium në masë të madhe kontribuojnë në shëndetin e zemrës, pasi zvogëlojnë inflamimin e arterieve, ulin nivelet e kolesterolit dhe mbajnë nivelet e presionit të gjakut. Kaliumi ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut dhe parandalimin e mbajtjes së tepërt të lëngjeve. Pra, marrja e rregullt e salmonit mund të zvogëlojë ndjeshëm problemet mjekësore të lidhura me zemrën, duke përfshirë sulmet në zemër, goditjet, aritminë, presionin e lartë të gjakut dhe triglicerideve të larta.

Riparon indet e dëmtuara: Salmoni është burim i mirë i proteinave. Përveç lëndëve ushqyese esenciale, trupi ynë kërkon proteina pasi është blloku ndërtrues për muskujt, kërcin, lëkurën dhe gjakun. Ndihmon trupin për të ndërtuar dhe riparuar indet pas një dëmtimi, mbron shëndetin e kockave dhe mban masën e muskujve gjatë humbjes së peshës. Ajo gjithashtu ruan një normë të shëndetshme metabolike dhe përmirëson dendësinë dhe forcën e kockave.

Burim i shkëlqyeshëm i vitaminës B kompleks: Salmoni është i pasur me të gjithë grupin e vitaminës B-B3, B5, B7, B6, B9, B12 dhe kështu me radhë. Kompleksi i Vitamina B luan rol kryesor në ruajtjen e një ekuilibri të shëndetshëm të të gjitha funksioneve trupore. Grupi B i vitaminave punon në mënyrë të pavarur për ta kthyer ushqimin e konsumuar në energji, për të krijuar dhe riparuar ADN-në, dhe për të zvogëluar inflamacionin. Vitamina B3 ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit, ndërsa vitamina B6 përmirëson shëndetin e trurit. Salmoni gjithashtu ka një sasi të mirë të B12 e cila është jetike për funksionimin e trurit dhe sistemit nervor, ekuilibrin hormonal dhe disa funksione metabolike.

Ndihmon në funksionimin e duhur të tiroides: Një nga funksionet e rëndësishme të selenit është ruajtja e funksionit të duhur të tiroides. Një pjesë e mirë e salmonit mund të sigurojë një sasi të konsiderueshme të selenit. Ky mineral thelbësor në gjurmë mbron gjëndrën tiroide nga dëmtimet oksiduese të shkaktuara gjatë sintezës së hormonit tiroide. Qelizat e gjëndrës tiroide prodhojnë peroksid hidrogjeni që përdoret për të bërë hormonin tiroide.

Përmirëson shëndetin e trurit: Në fakt, shtojcat e acidit yndyror omega-3 përdoren për të trajtuar çrregullime psikologjike, si sëmundjen e Alzheimerit dhe Parkinsonit. Ngrënia e salmonit gjatë shtatzënisë mund të ndihmojë në përmirësimin e zhvillimit të trurit të fetusit dhe shëndetit.

Mund të parandaloj kancerin: Bazuar në përmbajtjen të acidit yndyror omega-3, salmoni konsiderohet si një superushqim. Medikalisht, është vërtetuar se acidet yndyrore omega-3 mund të kenë një efekt të thellë në qelizat e kancerit dhe të vrasin tumoret. Disa nga kanceret si i lëkurës, kanceri i prostatës, kanceri kolorektal, kanceri i mëlçisë, kanceri i lëkurës i shkaktuar nga UVB dhe tumoret e trurit mund të trajtohen dhe parandalohen me acide yndyrore omega-3.

Lufton inflamacionin e nyjeve: Përsëri, acidet yndyrore omega-3 në salmon ndihmojnë në reduktimin e kushteve të ndryshme inflamatore të nyjeve duke përfshirë osteoartritin. Salmoni përmban një grup proteinash të vogla të quajtur peptide bioaktive. Një peptid i tillë bioaktiv, i quajtur kalcitonin, dihet të rrisë, rregullojë dhe stabilizojë sintezën e kolagjenit në kërcetin osteoartritik të njeriut.

Forcon inteligjencën njohëse tek fëmijët: Meqenëse salmoni është i mirë për shëndetin e trurit, nënat shtatzëna duhet të hanë salmon për të ndërtuar aftësi njohëse dhe aftësi për të mësuar tek fëmijët.

Vetitë antioksiduese: Ngjyra rozë e salmonit vjen nga prania e astaksantinës, një anëtari të familjes karotenoide të antioksidantëve. Ndryshe nga karotenet dhe karotenoidet e tjera, astaksantini nuk kthehet në retinoid në trupin e njeriut. Ky është një antioksidant nga natyra dhe është i mirë për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare, imune, inflamatore dhe neurodegjenerative.

Përmirëson shikimin: Konsumi i rregullt i salmonit mund të ndihmojë në shërimin e sindromës të syve të thatë dhe simptomave të degjenerimit makular (AMD) që lidhen me moshën./ Nutricione

Related posts

Pesë arsyet pse duhet konsumuar çokollatë çdo ditë

rezart morina

Ëmbëltuesi pa kalori është i lidhur me sulmin në zemër dhe goditjen në tru

admin

Grupet e gjakut dhe lidhja e tyre me sëmundje të caktuara

admin