RTV AHIRETI
Shëndetësi

Sardelet, ushqimi më i shëndetshëm i konservuar?

sardelet,-ushqimi-me-i-shendetshem-i-konservuar?

Konservimi e mban ushqimin të freskët dhe të mirë për t’u ngrënë, veçanërisht atë që është i prirur për zhvillimin e mikroorganizmave të ndryshëm patogjenë dhe në procesin e ruajtjes së ushqimit, ushqimi kalon edhe në një proces sterilizimi.

“Fatkeqësisht, rezultati është një humbje e konsiderueshme e lëndëve ushqyese, por pasi të konservohen, frutat ose perimet mund të qëndrojnë për vite të tëra, të sigurta nga mikroorganizmat e rrezikshëm”, shpjegon dietologia Dr. Jess Cording dhe zbulon se cili, sipas profesionistëve, është ushqimi më i shëndetshëm i konservuar.

Bëhet fjalë për sardelet e konservuara dhe lloje të tjera peshku të konservuar që janë një burim i përballueshëm proteinash, por edhe të qëndrueshëm dhe nuk kërkojnë përgatitje apo gatim të gjatë. Shtimi i peshkut të konservuar në dietën tuaj ka një sërë përfitimesh shëndetësore.

“Sardele të konservuara zakonisht kanë më pak merkur se shumë lloje të tjera peshqish dhe konsiderohen si një nga zgjedhjet më të mira të ushqimit të detit, veçanërisht nëse nuk keni të freskët në dispozicion,” thotë Cording.

Me to, shton ajo, marrim sasi të larta të proteinave, vitaminës D dhe acideve yndyrore anti-inflamatore omega-3, dhe vaji i ullirit siguron yndyrna të pangopura të shëndetshme për zemrën, shpjegon ajo.

Si të hamë sardelet?

Rekomandohen dy deri në tre porcione peshku me pak merkur në javë dhe Cording rekomandon ta kombinoni atë me makarona ose krisur për një rostiçeri.

Related posts

Një i vdekur dhe 582 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

admin

Arsyet pse duhet të hani më shumë luleshtrydhe këtë periudhë

RTI

Fasulet, një burim i madh fibrash! Ja pse duhet t’i konsumoni

admin