RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Save the Children: Bota duhet të veprojë për t’i dhënë fund vuajtjeve të fëmijëve ukrainas

save-the-children:-bota-duhet-te-veproje-per-t’i-dhene-fund-vuajtjeve-te-femijeve-ukrainas

Fëmijët në Ukrainë po përjetojnë dëme fizike dhe emocionale “të paimagjinueshme” nga lufta në Ukrainë, sipas Save the Children, duke u kërkuar liderëve botërorë të veprojnë, BBC.

Organizata bamirëse ndërkombëtare për fëmijë i referohet lajmit për plagosjen e një fëmije në bllokun e shkatërruar të banesave në Kiev dhe raporteve se një kopsht fëmijësh është goditur nga forcat ruse.

“Katër muaj që nga fillimi i përshkallëzimit të konfliktit, fëmijët dhe familjet në Ukrainë janë ende duke u zgjuar nga bombardimet ajrore”, tha Pete Walsh, drejtor për Save the Children në Ukrainë. “Fëmijët duhet të zgjohen të dielën në mëngjes me padurim të kalojnë ditën me familjet e tyre ose të luajnë me miqtë e tyre.

“Është edhe më shqetësuese të shohësh diçka të tillë të ndodhë në Kiev, i cili ka qenë në qetësi prej javësh. “Dëmi i jashtëzakonshëm fizik dhe emocional që kjo luftë po u shkakton fëmijëve është i paimagjinueshëm. Numri i viktimave civile ka kaluar 10,000, duke përfshirë më shumë se 800 fëmijë.

“Ndërsa G7 mblidhet sot në Gjermani, kjo duhet të jetë një kambanë alarmë për liderët botërorë.

Nuk ka ende një vend të sigurt për fëmijët në Ukrainë dhe liderët duhet të bëjnë gjithçka që munden për t’i dhënë fund këtij konflikti.” /abcnews

Related posts

Dallaveret me viza: Djali i Rugovës shpallet i pafajshëm për krim të organizuar

admin

Niset anija e parë nga porti i Odesës që nga prishja e marrëveshjes së grurit

admin

Shefi i OKB-së: Në Gaza askush nuk ka mjaftueshëm për të ngrënë

admin6