RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sekretarja e Jashtme britanike: Ushqimi nuk duhet të përdoret kurrë si armë lufte

sekretarja-e-jashtme-britanike:-ushqimi-nuk-duhet-te-perdoret-kurre-si-arme-lufte

Sekretarja e Jashtme e Britanisë së Madhe, Liz Truss në një mesazh përpara Atakule, një prej strukturave simbol të Ankarasë tha se Rusia në luftën e Ukrainës po përdor ushqimin si “armë lufte”, transmeton Anadolu Agency (AA).

E ndodhur në Turqi në kuadër të kontakteve zyrtare, sekretarja Truss dha një mesazh për krizën e grurit në Ukrainë, duke marrë pas vetes Atakulen, një nga strukturat më të rëndësishme të Ankarasë.

Në mesazhin e saj të postuar në Twitter, Truss tha: “Ushqimi nuk duhet të përdoret kurrë si armë lufte” por që këtë e kanë parë në Ukrainë, ku forcat e presidentit rus Vladimir Putin kanë mbyllur portet dhe kanë ndaluar eksportet e drithit në mbarë botën.

Pasi vuri në dukje se ndodhet në Ankara me qëllimin për të ndihmuar për gjetjen e zgjidhjes ndaj problemit të krizës së drithit, Truss vazhdoi më tej:

“Turqia është partner strategjik jetik në punimet tona për të ndihmuar në nxjerrjen e grurit, veçanërisht duke rihapur rrugët kryesore detare për të siguruar kalimin e sigurt të ushqimit. Situata është emergjente. Nuk mund të lejomë të rritet (problemi). Ndërsa përpiqemi ta zgjidhim këtë problem me partnerë dhe aleatë si Turqia, Britania nuk do të lë asnjë derë pa trokitur. Po punojmë së bashku me ata që duan të ofrojnë ndihmë të gjithë ata që janë dëmtuar nga lufta e tmerrshme e Putinit”. /aa

Related posts

Përmbytjet në Korenë e Jugut: Shtatë të vdekur, 3 të zhdukur dhe mbi 1500 të zhvendosur

rezart morina

Katari do të dërgojë avionë ndihmash në Turqi

rezart morina

Digjet automjeti i zyrtarit serb në veri në Kosovë, detaje

admin