RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Serbia do të dërgojë ndihmë humanitare në Ukrainë

serbia-do-te-dergoje-ndihme-humanitare-ne-ukraine

Serbia njoftoi se do të dërgojë ndihmë humanitare në Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë pas seancës së Qeverisë së Serbisë në kryeqytetin Beograd, thuhet se është marrë vendimi për dërgimin e ndihmave humanitare në Ukrainë, e cila është në kushte lufte, dhe se ndihmat do të bëhen për të mbështetur sistemet e energjise elektrike në Ukrainë.

Serbia, e cila aspiron të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, deri më tani i ka rezistuar zbatimit të sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë për shkak të luftës kundër Ukrainës.

Related posts

Osmani sot takon përfaqësuesit e OVL të UÇK-së

rezart morina

Putin: Destabilizimi i shtetit fillon me shtrembërimin e historisë

admin

Blinken: SHBA-ja po punon për zgjatjen e armëpushimit në Sudan

admin