RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja do të fillojë trajnimin e pilotëve ukrainas për F-16 në tetor

shba-ja-do-te-filloje-trajnimin-e-piloteve-ukrainas-per-f-16-ne-tetor

Pentagoni tha se trajnimi për avionët luftarakë F-16 pritet të fillojë për pilotët ukrainas në tetor në shtetin amerikan të Arizonës, transmeton Anadolu.

Stërvitja do të fillojë pas trajnimit në gjuhën angleze në shtator, u tha gazetarëve zëdhënësi Pat Ryder.

Trajnimi do të zhvillohet në bazën e Gardës Kombëtare Ajrore Morris në Tucson.

“Shtetet e Bashkuara së shpejti do të fillojnë trajnimin e ukrainasve për të fluturuar dhe mirëmbajtur avionët luftarakë F-16 në mbështetje të përpjekjeve ndërkombëtare për të zhvilluar dhe forcuar mbrojtjen afatgjatë të Ukrainës”, shtoi ai.

Related posts

Parlamenti i Hungarisë shtyn seancën e votimit për pranimin e Suedisë në NATO

admin

Rama dhe Kovaçevski takohen me Zelenskyyn në Moldavi

admin

Shqipëri: Çmimi i energjisë, rekord i ri në bursa, situata e paqartë për në vijim

admin