RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja e gatshme t’i ndajë 1.5 miliardë dollarë çdo muaj për Ukrainën

shba-ja-e-gatshme-t’i-ndaje-1.5-miliarde-dollare-cdo-muaj-per-ukrainen

Mediumi amerikan “Bloomberg”, raportoi të dielën se SHBA-ja është e gatshme ta ndihmojë ekonominë ukrainas me 1.5 miliardë dollarë çdo muaj. Siç transmetoi BBC-ja, ndihmat e amerikane do të rriten për Ukrainën, në kohën kur luftimet janë intensifikuar.

Administrata e presidentit Joe Biden, ka zhvilluar bisedime me Bashkimin Evropian, duke insistuar që Evropa të bëjë më shumë për Ukrainën.

Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Ukrainës i duhen rreth 5 miliardë dollarë çdo muaj për të ofruar shërbime bazë për popullsinë dhe për ta mbështetur ekonominë. Më 20 shtator, Bashkimi Evropian miratoi një vendim për ndarjen e shpejtë të 5 miliardë eurove të ndihmës makro-financiare për Ukrainën. /koha

Related posts

Haradinaj, Kurtit: E ke humb rrugën, do me e ba llugë edhe në dialog, është fisnike me ditë kur me u tërheq

admin

Rama në Davos: Revolucioni digjital dhe sulmi kibernetik, në agjendën e forumit

admin

Partia Demokratike nuk regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit

admin