RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA jep 2.6 miliardë dollarë shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

shba-jep-2.6-miliarde-dollare-shtese-ndihme-ushtarake-per-ukrainen

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden njoftoi të martën një paketë shtesë ndihme ushtarake për Ukrainën në një total prej 2.6 miliardë dollarësh.

Paketa përfshin 500 milionë dollarë për Sistemin e Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS) dhe municione shtesë për sistemin e raketave Patriot, predha artilerie dhe mortajash, cisterna me karburant të rëndë dhe automjete të rikuperimit taktik, shkruan CNN.

Administrata po cakton gjithashtu 2.1 miliardë dollarë në fondet e Iniciativës së Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila synon të prodhojë një “paketë të rëndësishme të aftësive të mbrojtjes ajrore” duke përfshirë radarët e vëzhgimit ajror dhe kamionët me armë 30 mm të sistemit ajror kundër pa pilot dhe 23 milionë fishekë të armëve të vogla.

Njoftimi i Pentagonit thotë se SHBA-ja do të vazhdojë të punojë me aleatët e saj për t’i “ofruar Ukrainës aftësitë për të përmbushur nevojat e saj të menjëhershme në fushën e betejës dhe kërkesat afatgjata të ndihmës për sigurinë. /abcnews

Related posts

Acari ngujon banorët e New Yorkut nëpër vetura

admin

Borrell: Putini po sakrifikon ushtrinë dhe njerëzit për të mbijetuar

rezart morina

Deputeti grek përjashtohet nga partia e Mitsotakis pas komenteve për migrantët

admin