RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA përshëndet përpjekjet e Turqisë për të bindur Rusinë që t’i kthehet marrëveshjes së drithërave

shba-pershendet-perpjekjet-e-turqise-per-te-bindur-rusine-qe-t’i-kthehet-marreveshjes-se-dritherave

SHBA-ja ka përshëndetur përpjekjet e Turqisë për të bindur Rusinë që t’i kthehet marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi, transmeton Anadolu.

“Ne po vazhdojmë të angazhohemi me OKB-në dhe Turqinë, të cilat kanë punuar shumë për ta bërë të mundshme dhe funksionale Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi”, u tha gazetarëve zv/zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, në përgjigje të pyetjes mbi takimin e presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe presidentit rus, Vladimir Putin.

“Falënderojmë gjithashtu aleatin tonë të NATO-s, Turqinë, për rolin e saj të rëndësishëm në përpjekjet për të rikthyer në rrugën e duhur Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi”, shtoi ai.

Patel tha se vendimi i Rusisë për të ndërprerë pjesëmarrjen e saj në Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi “dëmton komunitetet e cenueshme ndaj pasigurisë ushqimore në mbarë botën”.

I pyetur në lidhje me raportet se SHBA-ja po propozon rrugën e lumit Danub si një alternativë ndaj korridorit të drithërave të Detit të Zi, Patel tha se qëllimi dhe shpresa e SHBA-së është që Rusia të kthehet në Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi.

“Ne sigurisht që vazhdojmë të vlerësojmë dhe shikojmë se cilat opsione të tjera janë në dispozicion për t’u siguruar që fluksi i produkteve ushqimore mund të arrijë në vendet që duhet të shkojë”, tha Patel.

Por, tha Patel, tani për tani nuk ka asnjë njoftim për t’u ofruar.

“Sigurisht që nuk do të lexojë në proceset konsultative që janë në vazhdim. Ne duam që Iniciativa e Drithërave të Detit të Zi të funksionojë përsëri, ne e dimë se funksionoi. Dhe ne gjithashtu jemi jashtëzakonisht mirënjohës për OKB-në dhe partnerët tanë turq për rolin që ata luajnë më parë në arritjen e kësaj marrëveshjeje dhe rolin që ata vazhdojnë të luajnë për të provuar dhe bindur Rusinë”, tha Patel.

Të hënën, presidenti Erdoğan gjatë kthimit nga një udhëtim në qytetin bregdetar rus Soçi, ku takoi presidentin rus Putin, tha se ai beson se së shpejti një “rezultat i mirë” do të arrihet për ringjalljen e marrëveshjes së drithërave.

Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e drithërave që u ndërmjetësua nga Türkiye dhe OKB-ja për të rifilluar eksportet e drithërave nga tre portet ukrainase të Detit të Zi, të cilat u ndaluan pas fillimit të luftës në Ukrainë.

Moska vazhdimisht është ankuar se Perëndimi nuk i ka përmbushur detyrimet e veta në lidhje me eksportet e drithërave ruse dhe ka theksuar se kufizimet në pagesa, logjistikë dhe sigurime kanë qenë pengesa për dërgesat ruse.

Related posts

Ndihmëssekretari i NATO-s bën thirrje për shtensionim: Të respektohen marrëveshjet ​

rezart morina

Presidenti Erdogan më 19 korrik do të vizitojë Iranin

admin

Turqi, foshnja 4-muajshe shpëtohet pas 57 orësh nga rrënojat në Hatay

rezart morina