RTV AHIRETI
Lajme

Shefi i OKB-së “thellësisht i shqetësuar” nga vendimi i Izraelit për të vendosur rrethim të plotë në Gaza

shefi-i-okb-se-“thellesisht-i-shqetesuar”-nga-vendimi-i-izraelit-per-te-vendosur-rrethim-te-plote-ne-gaza

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka deklaruar se është “thellësisht i shqetësuar” nga vendimi i Izraelit për të vendosur një “rrethim të plotë” në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

Guterres tha se njoftimi i ministrit izraelit të Mbrojtjes, Yoav Gallant, se Izraeli do të ndalojë të gjitha furnizimet me energji elektrike, ushqim dhe karburant vetëm do të përkeqësojë atë që tashmë ishte një situatë e tmerrshme humanitare në territorin bregdetar palestinez.

“Situata humanitare në Gaza ishte jashtëzakonisht e rëndë para këtyre armiqësive, tani ajo vetëm po përkeqësohet në mënyrë eksponenciale. Pajisjet mjekësore, ushqimi, karburantet dhe furnizimet e tjera humanitare janë dëshpërimisht të nevojshme, së bashku me qasjen për personelin humanitar”, u tha Guterres gazetarëve në qytetin New York.

Shefi i OKB-së theksoi se periudha e fundit e dhunës “nuk vjen në vakum” dhe në vend të kësaj “rritet nga një konflikt i gjatë, me një pushtim të gjatë 56-vjeçar dhe pa fund politik në horizont”.

“Vetëm një paqe e negociuar që përmbush aspiratat kombëtare legjitime të palestinezëve dhe izraelitë, së bashku me sigurinë e tyre njësoj, vizioni i kahershëm i një zgjidhje me dy shtete, në përputhje me rezolutat e OKB-së, ligjin ndërkombëtar dhe marrëveshjet e mëparshme, mund të sjellë stabilitet afatgjatë për njerëzit e kësaj toke dhe rajonit më të gjerë të Lindjes së Mesme”, tha Guterres.

Të shtunën, grupi i rezistencës ‘Hamas’ me bazë në Gaza nisi operacionin “Tufani i Aksasë” kundër Izraelit, duke lëshuar një breshëri raketash. Grupi tha se sulmi i befasishëm ishte në përgjigje të sulmit ndaj xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar dhe rritjes së dhunës së kolonëve.

Ushtria izraelit në hakmarrje nisi një operacion kundër grupit ‘Hamas’ në Rripin e Gazës.

Ministria e Shëndetësisë me bazë në Gaza njoftoi se mes luftimeve të vazhdueshme numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite në Gaza është rritur në 560, ndërsa numri i personave të lënduar është rritur në 2.900.

Ndërkohë, sipas Ministrisë izraelite të Shëndetësisë, të paktën 800 izraelitë janë vrarë dhe mbi 2.300 të tjerë janë plagosur në luftime.

Related posts

Lista Serbe e cilëson provokim vizitën e Kurtit në veri

admin

Nisin trajnimet rekrutët e rinj të FSK-së

rezart morina

OKB: Situata në kufirin Izrael-Liban ‘shumë e rrezikshme’

admin