RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i ushtrisë izraelite paralajmëron politikanët të mos ndërhyjnë në vendimet e ushtrisë

shefi-i-ushtrise-izraelite-paralajmeron-politikanet-te-mos-nderhyjne-ne-vendimet-e-ushtrise

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë izraelite, Aviv Kochavi sot paralajmëroi politikanët izraelitë që të mos ndërhyjnë në vendimet ushtarake, raporton Anadolu Agency (AA).

Deklarata e Kochavit erdhi si përgjigje e kritikave të politikanit ekstremist Itamar Ben-Gvir për ndëshkimin e ushtarëve që sulmuan aktivistët izraelitë javën e kaluar në Hebron, një qytet në jug të Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ndëshkimi i ushtarëve hasi me dënim nga aktivistët e ekstremit të djathtë, përfshirë kërcënime ndaj shefit të ushtrisë.

“Ne nuk do të lejojmë asnjë politikan, qoftë nga e djathta apo e majta, të ndërhyjë në vendimet e komandës, apo të përdor ushtrinë për të promovuar axhenda politike”, tha Kochavi.

Ai shtoi se sjellja dhe veprimet e ushtarëve do të trajtohen brenda ushtrisë, pa asnjë konsideratë politike.

“Ndërhyrja politike në IDF (ushtria izraelite) dëmton drejtpërdrejt aftësinë e ushtrisë për të kryer detyrat e saj dhe legjitimitetin e saj”, paralajmëroi Kochavi.

Ben-Gvir, i cili kryeson partinë e ekstremit të djathtë hebre “Forca”, pritet të marrë postin e ministrit të Sigurisë Kombëtare në qeverinë e ardhshme izraelite të kryesuar nga Benjamin Netanyahu.

Netanyahu është aktualisht në proces konsultimi me partitë e krahut të djathtë për të formuar qeverinë e ardhshme izraelite, pasi koalicioni i tij siguroi shumicë të thjeshtë parlamentare.

Related posts

Raportohet se Njësitë Speciale zbarkuan në veri, po zhvillojnë bastisje në një fabrikë në Zubin Potok

rezart morina

Ukraina dhe Rusia këmbejnë dhjetëra të burgosur të luftës

admin

Ushtria e Ukrainës rimerr disa vendbanime nga Rusia në Kherson, Donetsk dhe Kharkiv

admin