RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenja në këmbë që mund të tregojë se zemra nuk pompon gjak siç duhet

shenja-ne-kembe-qe-mund-te-tregoje-se-zemra-nuk-pompon-gjak-sic-duhet

Pavarësisht shpeshtësisë së lartë të sëmundjeve kardiovaskulare, shumica e njerëzve i lidhin sëmundjet e zemrës me disa nga simptomat më të dukshme, si dhimbja në gjoks, ndërkohë që nuk dinë për disa simptoma më pak të njohura.

Kur uji qëndron në këmbë, në termat mjekësorë quhet edem periferik. Njihet më lehtë nga fakti se pas veshjes së çorapeve, shenjat e prerjes mbeten në kyçin e dorës dhe ekspertët paralajmërojnë se edemi, (domethënë ënjtja) mund të jetë shenjë e dështimit të zemrës – kur zemra nuk pompon gjak siç duhet.

Edemi më së shpeshti shfaqet në këmbë dhe kyçin e këmbës, për shkak të gravitetit, transmeton KP.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se shumica e njerëzve që kanë edem periferik nuk kanë sëmundje të zemrës, edhe pse është e rëndësishme të bëhen analiza mjekësore sepse mund të jetë shenjë e problemeve me zemrën.

Ënjtja mund të shkaktohet nga një sërë gjërash, shumë prej të cilave janë të përkohshme dhe krejtësisht të padëmshme. Për shembull, është e zakonshme të keni këmbë të ënjtura gjatë shtatzënisë ose ënjtje të duarve dhe këmbëve gjatë një fluturimi me aeroplan për shkak të mbajtjes së ujit.

Problemet e vazhdueshme me edemin, megjithatë, mund të jenë një shenjë se zemra juaj nuk po funksionon siç duhet, thonë ekspertët.

Si një nga shkaqet më serioze të edemit periferik, ata përmendin dështimin kongjestiv të zemrës, domethënë një gjendje kur zemra është shumë e dobët për të pompuar gjakun me efikasitet.

Related posts

Si ta luftoni migrenën në kushte shtëpie

admin

Këto teknika parandalojnë stresin dhe lehtësojnë artritin psoriatik

admin

Çfarë i ndodh organizmit nëse hani shumë patate të skuqura?

rezart morina