RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Shenjat që tregojnë se trupi juaj po plaket më shpejt se sa duhet

​shenjat-qe-tregojne-se-trupi-juaj-po-plaket-me-shpejt-se-sa-duhet

Disa probleme shëndetësore vijnë normalisht me moshën, por nëse shfaqen shumë herët, mund të jenë arsye për të ndryshuar zakonet e jetesës.

Ndoshta në moshën 35 ose 40-vjeç nuk mund të bëjmë më të njëjtat gjëra që mund të bënim në fillim të të 20-ave, por kjo nuk do të thotë se duhet të pranojmë dhimbjet e kyçeve ose problemet e lëkurës së thatë.

Të gjitha këto janë gjendje që ndodhin më vonë në jetë dhe nëse i përjetoni në një moshë shumë më të re, mund të jetë koha për të ndryshuar zakonet tuaja për të zvogëluar moshën e trupit tuaj.

WebMD rendit shenjat për të njohur se trupi po plaket më shpejt se sa duhet dhe si t’i korrigjoni ato.

Ecni ngadalë

Nëse shpejtësia juaj e ecjes ngadalësohet ndjeshëm ndërsa jeni në të dyzetat, kjo mund të jetë një shenjë se trupi është më i vjetër se ç’duhet të jetë zakonisht.

Ecja është një nga ushtrimet më të thjeshta dhe më të mira që mund të bëni, dhe është e lehtë ta shpejtoni dhe ta lehtësoni hapin tuaj me shëtitje të rregullta. Për ta arritur këtë, fillimisht filloni me pesë minuta shëtitje çdo ditë dhe gradualisht rriteni në 30 minuta.

Mundohuni të arrini 100 hapa në minutë. Për ta ndjekur këtë pa një orë inteligjente ose rrip dore, numëroni hapat për 10 sekonda dhe shumëzoni me gjashtë. Për ta bërë më të lehtë për ju, vishni këpucë të mira dhe ecni me miqtë.

Njollat e diellit

Njollat kafe nga dielli shfaqen më së shumti në fytyrë, krahë dhe duar dhe janë veçanërisht të zakonshme te njerëzit mbi 50-vjeç. Shumica e tyre janë të padëmshme dhe të shkaktuara nga ekspozimi i viteve në diell, por personat nën 50-vjeç nuk duhet të kenë shumë njolla të tilla.

Vizitoni mjekun tuaj nëse njollat janë të zeza, ndryshojnë formë, rrjedhin gjak ose kanë një skaj të dhëmbëzuar. Për t’i parandaluar ato, përdorni krem kundër diellit dhe mbulohuni me veshje të lehta dhe një kapele në diell. Shmangni qëndrimin në natyrë ndërmjet orës 10:00 dhe 14:00 kur dielli është më i fortë.

Probleme me memorien

Ndryshimet e lehta në kujtesë shoqërojnë procesin e plakjes dhe mund të fillojnë që në vitet dyzet. Mund t’ju duhet më shumë kohë për të kujtuar emrat dhe faktet ose për të kujtuar pse keni hyrë në një dhomë të caktuar, por kjo nuk duhet të shprehet shumë herët në jetë.

Gjithashtu, shumica e rasteve të sëmundjes së Alzheimerit dhe llojeve të tjera të demencës nuk ndodhin para moshës 65-vjeçare dhe është e rëndësishme të mbani mend se demenca nuk është pjesë normale e plakjes. Për ta mbajtur mendjen tuaj të mprehtë, hani shëndetshëm, qëndroni aktiv në shoqëri dhe ushtroheni rregullisht.

Dhimbjet e kyçeve

Jo të gjithë fillojnë të ndjejnë dhimbje dhe ngurtësi në kyçet e tyre ndërsa rriten. Megjithatë, mundësia e zhvillimit të osteoartritit rritet me moshën. Meshkujt zakonisht i kanë simptomat e para pas moshës 45-vjeçare dhe femrat pas moshës 55-vjeçare.

Edhe pse nuk ka kurë për osteoartritin, ju mund të ngadalësoni përparimin e tij. Edhe një orë stërvitje në javë mund të ndihmojë. Praktikoni fleksibilitetin, forcimin e muskujve dhe ushtrimet aerobike, dhe nëse jeni i ri në ushtrime, konsultohuni fillimisht me mjekun tuaj.

Lëkurë të thatë

Lëkura juaj prodhon më pak vaj ndërsa plakeni, kështu që mund të bëhet e thatë dhe e pajetë, veçanërisht nëse jeni mbi 40-vjeç, por thatësia mund të shkaktohet edhe nga gjërat që bëni (ose nuk bëni) dhe kjo është arsyeja pse ajo shfaqet shumë më herët.

Për ta parandaluar këtë, bëni dush me ujë të ngrohtë, jo të nxehtë, pastroni butësisht lëkurën dhe hidratojeni mirë, pini mjaft lëngje dhe mos kaloni shumë kohë në ajër të thatë. Nëse lëkura juaj është ende shumë e thatë dhe kruhet, vizitoni një dermatolog për të përjashtuar problemet e mundshme mjekësore.

Mavijosje e lehtë

Mavijosja e lehtë bëhet më e zakonshme pas moshës 60-vjeçare pasi lëkura bëhet më e hollë dhe humbet yndyrë me kalimin e moshës. Enët tuaja të gjakut gjithashtu bëhen më të brishta, madje disa ilaçe mund t’ju bëjnë të mavijosni më lehtë.

Shumica e mavijosjeve janë të padëmshme dhe zhduken vetë. Vizitoni mjekun tuaj nëse shpesh keni shumë mavijosje të mëdha, veçanërisht në gjoks, shpinë ose fytyrë ose nëse ato kanë filluar të shfaqen pas fillimit të një terapie të re.

Bel i gjerë

Trupi ka tendencë të zhvendosë yndyrën në bark me kalimin e moshës, gjë që është veçanërisht e zakonshme për gratë pas menopauzës. Pavarësisht nga mosha juaj, një bel i gjerë mund të çojë në probleme shëndetësore si sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2.

Rreziqet rriten kur perimetri i belit është më i madh se 89 centimetra për gratë ose më shumë se 102 centimetra për burrat për një person mesatar. Ushtrimet e rregullta dhe një dietë e shëndetshme janë mënyrat më të mira për të mbajtur një bel më të hollë.

Forca e dobët e dorës

Ju mund të vini re se duhet të bëni më shumë përpjekje për të hapur një kavanoz ose që e mbani telefonin inteligjent pak më lehtë. Forca e kapjes së dorës zakonisht fillon të bjerë në të 50-at, por nuk duhet të dëmtohet më herët nëse jeni të shëndetshëm.

Ju mund të ruani forcën e dorës duke luajtur me argjilën, duke shtrydhur topa stresi ose duke shtrydhur ujin nga një leckë larëse. Nëse e humbni forcën e kapjes herët ose papritur, mund të jetë një shenjë e artritit, dëmtimit të nervit ose një problemi tjetër shëndetësor.

Probleme me shikimin

Pasi të keni mbushur moshën 40-vjeç, ka të ngjarë të keni probleme me shikimin kur shikoni objekte, të tilla si leximi i një menyje ose shtypja në telefon – kjo gjendje quhet presbiopi.

Ndonjëherë plakja sjell probleme më serioze si glaukoma, katarakti dhe degjenerimi makular, dhe për të zvogëluar rrezikun përdorni syze dielli që mbrojnë nga rrezet UVA dhe UVB, ndaloni duhanin, hani shëndetshëm, ushtroni dhe vizitoni rregullisht një okulist.

Menstruacionet e parregullta

Menstruacionet zakonisht bëhen më pak të rregullta në fund të viteve 30-ta ose në fillim të viteve 40-ta kur ndodh perimenopauza, periudha që i paraprin menopauzës.

Trupi juaj prodhon më pak estrogjen që do të thotë se periodat tuaja mund të jenë më të lehta dhe më të shkurtra ose më pak të shpeshta. Konsultohuni me mjekun tuaj nëse periodat tuaja ndryshojnë papritur ose bëhen shumë të dhimbshme, veçanërisht në të 30-at, pasi kjo mund të jetë një shenjë e menopauzës së hershme.

Related posts

Pse duhet të konsumoni vezë për mëngjes?

admin

Këto 6 simptoma paralajmëruese tek fëmijët nuk duhet t’i injoroni kurrë

admin

Ushqimet natyrale dhe proteinat

rezart morina