RTV AHIRETI
Shëndetësi

Tre antibiotikët që duhet t’i merrni “pa recetë”

tre-antibiotiket-qe-duhet-t’i-merrni-“pa-recete”

Hudhra

Hudhra është përdorur si medikament në mbarë botën për mijëra vjet. Në fakt, ajo u përdor në vitet 1700 për të kuruar kryesisht plagët.

Është gjithashtu shumë e lartë në antioksidantë natyralë që shkatërrojnë radikalet e lira, të cilat mbështesin një sistem të fortë imunitar.

Përbërësi aktiv në hudhër, allicin, është komponenti kryesor për të vrarë dhe për të shmangur bakteret e dëmshme. Shtrydheni atë për të aktivizuar këto komponime dhe hajeni atë të papërpunuar, në një çaj të ngrohtë ose në ushqime të gatuara lehtë.

Vaji i rigonit

Vaj i rigonit kujdeset për bakteret patogjene pa dëmtuar bakteret e dobishme. Është antivirale dhe antifungale duke e bërë atë një antibiotik të fuqishëm natyral.

Mjalti Manuka

Antibiotiku më i shijshëm vjen në formën e mjaltit manuka. Ajo mund të vrasë një gamë të gjerë të patogjenëve.

Related posts

Teprimi me vitamina, dëmton organizmin

admin

Rrepa e bardhë i jep fuqi trurit

admin

Imazhet e ngjashme me ato në paketat e cigareve ndihmojnë në uljen e konsumit të mishit

rezart morina