RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

​Shënohen temperatura rekord në Alpet veriore

​shenohen-temperatura-rekord-ne-alpet-veriore

Temperatura rekord janë regjistruar në anën veriore të Alpeve në Zvicër dhe Lihtenshtajn në ditën e parë të vitit 2023.

Në qytetin e vogël verior të Zvicrës, Delémont dhe kryeqytetin e Lihtenshtajnit, Vaduz, u regjistruan sot mbi 20 gradë Celsius, sipas Meteoneës.

Rekordi i mëparshëm në janar u mat më 12 janar 1993 në Lucern, kur ishte 19.4 gradë Celsius. Ishte 20.9 gradë në Delémont.

Gjithsej 36 stacione matëse matën temperaturat maksimale lokale në ditën e Vitit të Ri. /tch

Related posts

SHBA dislokon tetë dronë MQ-9 Reaper në Greqi

admin

Arabia Saudite hap hapësirën e saj ajrore për të gjitha fluturimet civile, përfshirë Izraelin

admin

Të dëmtuarit nga vërshimet kërkojnë ndihmë konkrete nga shteti

admin