RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shikoni pëllëmbën e dorës dhe do të kuptoni shpejt nëse vuani nga ky problem shëndetësor

shikoni-pellemben-e-dores-dhe-do-te-kuptoni-shpejt-nese-vuani-nga-ky-problem-shendetesor

Nëse keni gulçim ose herë pas here, ndjeni se zemra juaj rrah më shpejt, ndoshta keni një problem me hekurin. Simptomat më të zakonshme të anemisë, pra mungesa e hekurit, janë: gulçim, rrahje të çrregullta të zemrës, depresion, presion të ulët të gjakut, memorie të dëmtuar, dhimbje koke, lëkurë të zbehtë, zhurmë në vesh.

Nëse i njihni simptomat që tregojnë anemi, ka shumë mundësi që të keni problem me hekurin. Anemia shkaktohet nga mungesa e hekurit, i cili është i rëndësishëm në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, si dhe për transferimin e oksigjenit në trupin tonë.
Mungesa e qelizave të kuqe të gjakut çon në anemi, të cilën mund ta vëreni fillimisht nga lëkura e zbehtë. Një mënyrë e mirë për të kontrolluar mungesën e hekurit është të shtrini krahët përpara jush me pëllëmbët e kthyera lart dhe të shtrini gishtat.

Nëse palosjet në pëllëmbën tuaj janë të lehta në krahasim me tonin e lëkurës, kjo mund të tregojë qarkullim të dobët të shkaktuar nga nivelet e ulëta të hekurit.

Këtë e tregon rrënja më e bardhë e thoit dhe ngjyra e zbehtë e vijës së brendshme të qepallës së poshtme. Mënyra më e mirë për të mposhtur aneminë është të hani sa më shumë ushqime të pasura me hekur, si: shegë, domate, susam, spinaq, panxhar, brokoli, soje, butak, hurma, fiq.

Anemia mund të konfirmohet vetëm me një analizë gjaku, kështu që nëse vëreni këto simptoma, shkoni te mjeku dhe bëni analizat e gjakut.

Related posts

213 raste të reja me coronavirus në Kosovë

admin

7 ushqime të mrekullueshme për të larguar dhimbjet e kokës dhe migrenën

admin

Rreziqet që vijnë nga përdorimi i lëngjeve antibakteriale

admin