RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shkoi për të ndihmuar Libinë, delegacioni grek pëson aksident

shkoi-per-te-ndihmuar-libine,-delegacioni-grek-peson-aksident

Aeroplani grek C-130 po kthehet në Libi si emergjencë, pasi sipas informacioneve të “Kathimerini”, anëtarët e misionit që transportonte ndihma humanitare greke në vendin afrikan, janë përfshirë në një aksident të rëndë trafiku.

Informacionet e para flasin për katër të plagosur, pjesëtarë të misionit grek. Sipas të njëjtave informacione, makina që i ka transportuar nga aeroporti i Bengazit në zonën ku mblidhet ndihma ndërkombëtare është përplasur me një kamion. Katër të plagosurit janë transferuar në një spital në Bengazi për t’i dhënë ndihmën e parë.

Sapo u bë i ditur lajmi në Athinë, u dha urdhër për ngritjen e menjëhershme të avionit C-130, i cili ndërkohë ishte kthyer në Eleusis. Avioni i Forcave Ajrore po transporton personel të specializuar mjekësor për t’u kujdesur për grekët e plagosur, ndërsa në orët në vijim do të vendoset nëse ka nevojë për t’i rikthyer në Athinë.

Ndihma humanitare nga Athina

Në orën 9:30 të mëngjesit të së dielës, një aeroplan transporti i Forcave Ajrore u ul në aeroportin e Bengazit me dy tonë ushqime dhe mjekë të Forcave të Armatosura për të lehtësuar Libinë e goditur nga “Daniel”.

Kujtohet se veçanërisht në rastin e Libisë lindore, Athina në vitet e mëparshme kishte tentuar të thellonte lidhjet, pasi Bengazi kundërshton regjimin e Tripolit.

Related posts

Aksioni i suksesshëm për mbledhjen e fondeve për Xhaminë Shqiptare ‘Tradita’ në Strasbourg

rezart morina

Hatay: Pas tërmetit të 6 shkurtit lindën 205 foshnja

rezart morina

Lajçak pas takimit me Kurtin: Marrëveshja për Asociacionin duhet të zbatohet

rezart morina