RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shkrimtari izraelit: Bombardimi i Gazës shans që Lapid të jetë një ‘maço’

shkrimtari-izraelit:-bombardimi-i-gazes-shans-qe-lapid-te-jete-nje-‘maco’

Gideon Levy, komentator dhe shkrimtar izraelit për gazetën izraelite Haaretz, i tha Al Jazeeras se bombardimi i Gazës është bërë një mënyrë që politikanët izraelitë të tregojnë ‘forcën’ e tyre përpara zgjedhjeve.

“Unë jam shumë i dyshimtë se ka të bëjë me zgjedhjet,” tha Levy, duke folur me Al Jazeeran përmes një video-lidhjeje.

“Çdo kryeministër duhet të provojë veten, veçanërisht nëse vjen nga qendra e majtë në Izrael. Dhe ne kemi një kryeministër të ri dhe ai dëshiron të tregojë se është maço si të gjithë ish-kryeministrat. Të gjitha këto janë justifikime shumë të këqija për të shkuar për një raund tjetër në Gaza.”

Related posts

Ministri Hasani: Çdo përpjekje për paqe është investimi më i mirë për të ardhmen

admin

Reagon KFOR-i: Po monitorojmë nga afër situatën, PK-ja ka përgjegjësinë parësore për menaxhimin e incidentit në terren

admin

Konjufca: Në vend që të gjykohej Serbia po gjykohet UÇK-ja

rezart morina