RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shpërthimi i bombës vret 10 persona gjatë shërbesave të kishës në Kongo

shperthimi-i-bombes-vret-10-persona-gjate-sherbesave-te-kishes-ne-kongo

Të paktën 10 persona u vranë dhe 15 u plagosën në një sulm të dyshuar terrorist me bombë gjatë shërbesave të së dielës në një kishë në Republikën Demokratike të Kongos lindore.

Sipas Apollo Mwanamboka, një oficer sigurie në Kongon lindore, shpërthimi ndodhi në kishën Spak në qytetin e Kasindit në provincën e trazuar Kivu-në veriore, më pak se një milje larg nga posta kufitare Mpondwe me Ugandën.

Julius Kasake, një dëshmitar okular, tha se po kalonte pranë kishës kur dëgjoi një shpërthim të zhurmshëm. Ai tha se njerëzit nga shtëpitë aty pranë vrapuan në kishë për të ndihmuar ata që u goditën nga shpërthimi.

Në një intervistë telefonike me Anadolu, zëdhënësi i Ushtrisë së Kongos, Anthony Mualushay tha se sulmi ka të ngjarë të jetë kryer nga Forcat Demokratike Aleate (ADF), një grup terrorist nga Uganda që ka besnikëri ndaj grupit terrorist Daesh/ISIS.

Ushtria në Ugandë forcoi menjëherë sigurinë në postën kufitare dhe zonat përreth.

ADF u formua në Ugandë në fund të viteve 1990 me qëllimin kryesor për të rrëzuar presidentin. Të pushtuar nga ushtria e Ugandës, luftëtarët e saj u larguan në pyjet kongoleze, ku sulmuan civilët e pafajshëm. /koha

Related posts

Polonia do të ndërtojë barrierë elektronike në kufirin me Rusinë

admin

Uzbekistan, presidenti Erdoğan zhvillon bisedime me liderët e tjerë në samitin e SCO-së

admin

Britania nuk heq dorë nga projektligji për emigrantët, dërgohet për shqyrtim qeveri

admin