RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shpresat për paqe në Jemen rriten ndërsa Houthi-t shkojnë për bisedime në Riad

shpresat-per-paqe-ne-jemen-rriten-ndersa-houthi-t-shkojne-per-bisedime-ne-riad

Shpresat për paqen në Jemen u rritën të enjten pasi një delegacion prej 10 vetash nga milicia Houthi e mbështetur nga Irani fluturoi në Riad për bisedimet e tyre të para në Mbretëri që nga fillimi i luftës në 2014.

“Delegacioni do të shkojë në Riad për të vazhduar konsultimet me palën saudite”, tha shefi politik Houthi Mahdi Al-Mashat. “Paqja ishte dhe është ende opsioni ynë i parë dhe të gjithë duhet të punojnë për ta arritur atë.”

Raundi i parë i konsultimeve të ndërmjetësuara nga Omani midis Riadit dhe Sanaa, të cilat po zhvillohen paralelisht me përpjekjet për paqen e OKB-së, u mbajt në prill kur të dërguarit sauditë vizituan qytetin Sanaa. Një armëpushim i ndërmjetësuar nga OKB po zbatohet kryesisht, pavarësisht se ka skaduar zyrtarisht tetorin e kaluar.

Jemeni u zhyt në luftë kur Houthit pushtuan kryeqytetin Sanaa në një grusht shteti në shtator 2014. Një koalicion arab i udhëhequr nga Arabia Saudite ndërhyri në emër të qeverisë së njohur ndërkombëtarisht marsin e ardhshëm.

Luftimet që pasuan kanë detyruar miliona të largohen nga shtëpitë e tyre dhe kanë shkaktuar një nga krizat më të këqija humanitare në botë në një vend tashmë të shkatërruar nga dekada konfliktesh dhe trazirash. Agjencitë e OKB-së dhe 91 OJQ thanë të enjten se 21.6 milionë njerëz – 75 për qind e popullsisë – kishin nevojë për ndihmë humanitare.

Armëpushimi gjashtëmujor që skadoi tetorin e kaluar është ende kryesisht i respektuar, por lëvizjet drejt paqes kanë qenë të ngadalta që kur delegacioni saudit vizitoi Sanaan në prill. /mesazhi

Related posts

Rusia paralajmëron se furnizimi me avionët F-16 do të përshkallëzojë luftën në Ukrainë

admin

Pendarovski: Lufta në Ukrainë solli krizë energjetike dhe sfida të sigurisë

admin

Në fjalimin në OKB, Zonja e Parë Emine Erdoğan bën thirrje për ‘sistem të drejtë’ për problemet klimatike

rezart morina