RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mjekët paralajmërojnë se të mbijetuarit e përmbytjeve në Libi përballen me një kërcënim të mundshëm nga sëmundjet

mjeket-paralajmerojne-se-te-mbijetuarit-e-permbytjeve-ne-libi-perballen-me-nje-kercenim-te-mundshem-nga-semundjet

Infeksionet e shkaktuara nga uji si kolera dhe sëmundjet e përhapura nga mushkonjat janë rreziqe të mundshme

Pas përmbytjeve që kanë vrarë mijëra njerëz në Libi dhe kanë lënë mijëra të tjerë të zhdukur, vendi mund të goditet nga shpërthime të sëmundjeve potencialisht fatale.

Ekziston një rrezik në rritje i sëmundjeve të shkaktuara nga uji, si dhe i infeksioneve të përhapura nga mushkonjat, thonë mjekët.

Shërbimet shëndetësore mund të jenë dëmtuar në disa zona, duke i bërë më shumë gjasa që ato që vazhdojnë të operojnë e të mbingarkohen me pacientë të sëmurë ose të lënduar.

“Në një krizë në shkallë të madhe, si në Libi, ne kemi një prishje të kanalizimeve, kemi një prishje të [furnizimeve] me ujë dhe kemi shumë vdekje – kafshë si dhe njerëz,” Dr Bharat Pankhania, tha lektori i moshuar nga Shkolla Mjekësore e Universitetit të Exeter në Angli.

“Prandaj ekziston çdo mundësi që infeksionet të përhapen, për shembull, në furnizimin me ujë.”

Libia ishte tashmë në trazira pas më shumë se një dekade lufte civile kur, në fundjavë, stuhia Daniel përfshiu pjesë të vendit me më shumë se 400 mm shi në 24 orë.

Qyteti port i Dernës në veri-lindje u godit veçanërisht rëndë pasi dy diga shpërthyen dhe shkaktuan përmbytje të ngjashme me cunami.

Paul Hunter, një specialist i sëmundjeve infektive dhe profesor në mjekësi në Universitetin e Anglisë Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, i cili ka hulumtuar më parë efektet shëndetësore të përmbytjeve, tha se një nga shqetësimet më të dukshme ishte kërcënimi i sëmundjeve diarreike të shkaktuara nga uji, përfshirë kolerën.

Related posts

Ismeti dhe Mërgimi na sjellin ilahin e re “Antassalam”

rezart morina

Disa izraelitë të lënduar në sulmin në Jerusalem

admin

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin numër dyshifror për herë të parë në 40 vjet

admin