RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si të siguroheni që të merrni shumë vitaminë D

si-te-siguroheni-qe-te-merrni-shume-vitamine-d

Nuk duhet t’ju kujtojmë se është e rëndësishme të merrni gjithmonë shumë vitamina, vetëm për të ndihmuar trupin tuaj të funksionojë siç duhet.

Vitamina C mund të ndihmojë sistemin tuaj imunitar dhe vitamina D është thelbësore për dhëmbët dhe kockat tuaja. Por veçanërisht në dimër mund të jetë një sfidë për të marrë dozën tuaj ditore të kësaj të fundit.

Këto janë disa këshilla që ju ndihmojnë të rrisni marrjen e vitaminës D.

Përfituesi më i rëndësishëm i vitaminës D është drita e ditës. Kjo është arsyeja pse duhet të përpiqeni gjithmonë të merrni pak diell sa herë që mundeni. Edhe kur është ftohtë dhe me re.

Rekomandohet të dilni jashtë për të paktën pesëmbëdhjetë deri në tridhjetë minuta në ditë. Në këtë mënyrë, lëkura juaj mund të thithë rrezet e diellit shumë të nevojshme dhe nivelet tuaja të vitaminave do të rimbushen.

Gjërat që hani gjithashtu kontribuojnë në nivelet tuaja të vitaminave. Një mënyrë për të marrë më shumë vitaminë D nga dieta juaj është duke ngrënë ushqime deti të yndyrshme. Ushqimet si salmoni, skumbri ose harenga përmbajnë shumë vitamina të rëndësishme. Ushqime të tjera që ndihmojnë në rivendosjen e niveleve të vitaminës D janë gjalpi, bulmeti dhe vezët.

Nëse jeni të shqetësuar për nivelet tuaja të vitaminave dhe mendoni se ato mund të jenë shumë të ulëta, duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Ata mund të rekomandojnë që të merrni suplemente për të shtuar më shumë vitaminë D në jetën tuaj.

Related posts

Vakti më i rëndësishëm i ditës, ja 10 ushqimet ideale për mëngjes

rezart morina

“Shpërthen” COVID-19, afro 900 raste në 24 orët e fundit

admin

Shenja në këmbë që mund të tregojë se zemra nuk pompon gjak siç duhet

admin