RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sondazh në Kanada, shumica mbështesin rikthimin e dënimit me vdekje

sondazh-ne-kanada,-shumica-mbeshtesin-rikthimin-e-denimit-me-vdekje

Shumica e të anketuarve në sondazhin e fundit të opinionit publik në Kanada mbështesin rikthimin e dënimit me vdekje, raporton Anadolu.

Sondazhi është zhvilluar nga qendra “The Research Co” ndërsa 54 për qind e të anketuarve thanë se mbështesin rikthimin e dënimit me vdekje dhe se ai duhet të vendoset ndaj atyre që i marrin jetën dikujt me vrasje.

Provinca e Albertës kryeson me 62 për qind të të anketuarve në favor të rikthimit të dënimit me vdekje ndërsa në Quebec, 43 për qind e të anketuarve e mbështesin një ide të tillë.

Kreu i qendrës “The Research Co”, Mario Canseca tha se rreth tre të pestat e kanadezëve të moshës 55-vjeç e lart mbështesin idenë e kthimit të dënimit me vdekje.

Kanadaja hoqi dënimin me vdekje në vitin 1976. Sipas të dhënave zyrtare, dënimi i fundit me vdekje në Kanada është kryer në vitin 1962.

Related posts

Sot protestohet për bojkotim të produkteve serbe

admin

Sulmohet Putin? Atentat me tritol gjatë një udhëtimi me limuzinë

admin

Shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samitin e NATO-s! DW: Asnjë nga të pranishmit nuk foli publikisht, por…

admin