RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spanja po mbyll vitin më të nxehtë në histori

spanja-po-mbyll-vitin-me-te-nxehte-ne-histori

Spanja është gati të mbyllë vitin më të nxehtë në histori, tha shërbimi i motit i vendit të mërkurën.

Shërbimi kombëtar i motit i Spanjës tha se të dhënat paraprake tregojnë se viti 2022 do të përfundojë me temperatura mesatare ditore mbi 15 gradë Celsius (59 gradë Fahrenheit) për herë të parë që nga fillimi i regjistrimeve në 1961.

Katër vitet më të nxehta të regjistruara për vendin e Evropës Jugore kanë ardhur që nga viti 2015, tha ai.

Shërbimi shton se, edhe me reshjet e fundit, Spanja është gjithashtu e gatshme të regjistrojë një nga vitet e saj më të thata. Vetëm 2005 dhe 2017 panë më pak reshje në këtë pikë të kalendarit.

Evropa ka vuajtur një vit jashtëzakonisht të thatë dhe të nxehtë që ka favorizuar zjarre , ka dëmtuar rendimentet e të korrave dhe ka çuar në kufizime të ujit . Autoritetet evropiane dhe ekspertët e lidhin motin ekstrem me ndryshimet klimatike. /21Media

Related posts

Britani – Çmimet e ushqimeve njohin rritjen më të madhe që nga 2008-a

admin

Sunak premton dëbimin e emigrantëve shqiptarë, prezanton planin me 5 pika

admin

LVV sërish me video, akuzon pushtetet e kaluara

admin