RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spanjë, 500 të vdekur si pasojë e temperaturave të larta të ajrit

spanje,-500-te-vdekur-si-pasoje-e-temperaturave-te-larta-te-ajrit

Të dhënat e Agjencisë për meteorologji të Spanjës (AEMET) tregojnë se nga 9 deri më 18 korrik janë regjistruar temperaturat më të larta të ajrit në këtë vend që nga viti 1975

Si pasojë e temperaturave ekstreme të larta të ajrit që janë të pranishme në Spanjë tashmë dhjetë ditë, kanë humbur jetën të paktën 500 persona, transmeton Anadolu Agency (AA).

Të dhënat e Agjencisë për Meteorologji të Spanjës (AEMET) tregojnë se nga 9 deri më 18 korrik janë regjistruar temperaturat më të larta të ajrit në këtë vend që nga viti 1975.

Kryeministri Pedro Sanchez tha se si pasojë e temperaturave ekstreme të larta të ajrit kanë vdekur mbi 500 persona.

Në Spanjë temperatura e ajrit kohë pas kohe tejkalon edhe 45 gradë, ndërsa disa mijëra hektarë e sipërfaqes pyjore është shndërruar në hi. /aa

Related posts

Steinmeier: Shqipëria të vazhdojë reformat për anëtarësim në BE

admin

Tri fshatra të thella të Mitrovicës mbesin të izoluara për mungesë transporti

rezart morina

Mbyllet protesta e opozitës para Bashkisë së Tiranës me molotov dhe përplasje me policinë

RTI