RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Specialja i përgjigjet Dugollit ndaj kërkeses për hetim të masakrës në Burgun e Dubravës

specialja-i-pergjigjet-dugollit-ndaj-kerkeses-per-hetim-te-masakres-ne-burgun-e-dubraves

Gjykata Speciale i ka kthyer letër deputetit të Vetëvendosjes, Enver Dugolli i cili kishte kërkuar nga kjo gjykatë të nisë hetimet për masakrën që është kryer në Burgun e Dubravës nga forcat serbe.

Dugolli i i cili ishte i mbijetuar i kësaj masakre ka bërë të ditur se ka pranuar një letër nga Gjykata Speciale, të cilët i kanë thënë se kërkesa e tij do të shqyrtohet.

“Dua t’ju informoj se kam pranuar një letër nga Prokuroria e Specializuar në Hagë. Letra konfirmon se Prokuroria ka marrë shkresën që i kam dërguar me postë më 29 prill, në të cilën kërkova nisjen e hetimeve të krimeve të kryera gjatë planifikimit dhe ekzekutimit të masakrës së Burgut të Dubravës. Letra e Prokurorisë po ashtu njofton se kërkesa ime do të shqyrtohet nga ana e tyre”, ka shkruar Dugolli në Facebook.

Masakra në Burgun e Dubravës, cilësohet si njëra nga masakrat më të mëdha në Kosovë kundër shqiptarëve nga regjimi i kriminelit Sllobodan Millosheviq.

Brenda burgut janë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe janë plagosur më shumë se 300 të tjerë.

Masakra e Burgut të Dubravës është kryer prej 19 deri më 24 maj të vitit 1999.

Related posts

Nuk kalon rezoluta e LDK-së për ngritjen e çmimeve

admin

Bosnjë e Hercegovinë, mbi 600.000 banorë janë larguar në 10 vitet e fundit

rezart morina

Britania: Putin nuk mund të lejohet të ndryshojë kufijtë ndërkombëtarë me forcë

admin