RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Studimi i ri tregon lidhjen midis sasisë së proteinave amiloide me sëmundjen e Alzheimerit

​studimi-i-ri-tregon-lidhjen-midis-sasise-se-proteinave-amiloide-me-semundjen-e-alzheimerit

Truri i njerëzve të moshuar dhe të shëndetshëm ka sasi të ngjashme të proteinave amiloide jo-fibrile të tretshme si truri i atyre me sëmundjen Alzheimer. Gjetjet sfidojnë teorinë se nivelet më të larta të proteinave amiloide janë një shkaktar themelor i sëmundjes së Alzheimerit.

Për të eksploruar nivelet e Aβ në trurin e njeriut, studiuesit analizuan mostrat e indeve nga truri i shëndetshëm dhe truri i pacientëve me demencë. Rastet më të rënda të Alzheimerit u treguan nga rezultatet më të larta të skanimit Braak, një matje se sa gjerësisht gjenden shenjat e patologjisë së Alzheimerit brenda trurit.

Analiza zbuloi se truri më i vjetër dhe i shëndetshëm tregoi sasi të ngjashme të proteinave amiloide jo-fibrilare të tretshme si truri i pacientëve me Alzheimer. Por, siç prisnin studiuesit, truri i pacientëve me Alzheimer kishte sasi më të larta të fibrileve Aβ të patretshme, formën e proteinës amiloide që grumbullohet për të formuar “pllakat” treguese që shihen në sëmundje, tha Max Thorwald, autori i parë i studimit dhe një postdoktoral. studiues në shkollën USC Leonard Davis.

Gjetjet sfidojnë idenë se thjesht të kesh sasi më të larta të proteinave amiloide në përgjithësi është një shkak themelor i Alzheimerit, thonë Finch dhe Thorwald. Në vend të kësaj, rritja e Aβ-së së tretshme mund të jetë një ndryshim i përgjithshëm i lidhur me plakjen në tru, jo specifik për Alzheimer-in, ndërsa nivelet më të larta të amiloidit fibrilar duket të jenë një tregues më i mirë i shëndetit më të dobët të trurit.

Related posts

Shtohen rastet e testimeve për Covid19, bëhet thirrje për imunizim

rezart morina

Kanceri i stomakut, simptomat që nuk duhet të anashkaloni

admin

Qëndrimi ulur për kohë të gjatë ju rrezikon shëndetin

admin