RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Stuhia vret 18 persona dhe lë qindra mijëra pa energji elektrike në SHBA

stuhia-vret-18-persona-dhe-le-qindra-mijera-pa-energji-elektrike-ne-shba

Zyrtarët amerikanë kanë bërë të ditur se të paktën 18 persona kanë humbur jetën nga i ftohti, stuhia dhe aksidentet rrugore si pasojë e akullit.

Katër vdiqën në një aksident të madh ku përfshiheshin rreth 50 automjete në Turnpike të Ohajos. Një shofer në Kansas City, Misuri, vdiq të enjten pasi rrëshqiti në një përrua dhe tre të tjerë vdiqën të mërkurën në përplasje të ndryshme në rrugët e akullta në Kansasin verior.

Një grua në Vermont vdiq në një spital të premten pasi një pemë u këput nga erërat e forta dhe ra mbi shtëpinë e saj. Policia në Kolorado Springs thotë se gjeti trupin e një burri që dukej se ishte i pastrehë. Ai dyshohet se ka ndërruar jetë si pasojë e të ftohtit ekstrem, pasi temperaturat kanë arritur në minus 37 gradë Celsius.

Vështirësive iu shtuan edhe ndërprerjet e energjisë elektrike që deri të shtunën herët po preknin më shumë se 1.7 milion shtëpi dhe biznese, sipas faqes së internetit PowerOutage, e cila gjurmon raportet e shërbimeve. Miliona të tjerë janë të shqetësuar për mundësinë e ndërprerjeve të energjisë elektrike gjatë sezonit të festave.

Erërat e forta, shiu i ftohtë dhe i ftohti ekstrem kanë bllokuar pothuajse gjithçka.

Moti i ashpër detyroi gjithashtu anulimin e rreth 3,411 fluturimeve brenda, brenda ose jashtë SHBA-së të shtunën, sipas sajtit gjurmues FlightAware. Ndërsa në Meksikë, refugjatët dhe migrantët kampuan pranë kufirit amerikan në temperatura jashtëzakonisht të ftohta ndërsa prisnin një vendim të Gjykatës së Lartë të SHBA-së për kufizimet e epokës së pandemisë që pengojnë shumë të aplikojnë për azil. /mesazhi

Related posts

Rruga Istiklal në Stamboll, përsëri e hapur për këmbësorët

admin

Xhaçka e shokuar me deklaratat e ministrit britanik për migrantët shqiptarë

admin

Kurti e Blinken pajtohen për komunikim të dendur në funksion të paqes

admin