RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Protesta e kurdëve për vrasjet në Paris bëhet e dhunshme

protesta-e-kurdeve-per-vrasjet-ne-paris-behet-e-dhunshme

Përleshjet shpërthyen për të dytën ditë në Paris të shtunën mes policisë dhe protestuesve kurdë të zemëruar me vrasjen e tre anëtarëve të komunitetit të tyre.

Makinat u përmbysën, të paktën një automjet u dogj dhe zjarre të vogla u dogjën pranë Sheshit të Republikës, vendi tradicional i demonstratave në qytetin ku kurdët mbajtën më parë një protestë paqësore.

Duke folur në kanalin e lajmeve BFM TV, Nunez tha se disa dhjetëra protestues ishin përgjegjës për dhunën, duke shtuar se kishte pasur 11 arrestime dhe rreth 30 lëndime të lehta.

Përleshjet shpërthyen ndërsa disa demonstrues u larguan nga sheshi, duke hedhur predha ndaj policisë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës. Përleshjet vazhduan për rreth dy orë përpara se protestuesit të shpërndaheshin.

Një person i armatosur kreu vrasjet në një qendër kulturore kurde dhe kafene aty pranë të premten në një pjesë të frekuentuar të lagjes 10 të Parisit, duke tronditur një komunitet që po përgatitej për të përkujtuar 10 vjetorin e vrasjes së pazbardhur të tre aktivistëve.

Sulmuesi i dyshuar është plagosur dhe është dërguar në mbajtje. Ai është një parisien 69-vjeçar, i cili u akuzua vitin e kaluar për sulm ndaj emigrantëve dhe u lirua në fillim të këtij muaji. Ai po përballet me akuza për vrasje dhe tentativë vrasje me motive raciste, tha të shtunën zyra e prokurorit të Parisit. /mesazhi

Related posts

Osmani kërkon që Serbia të mbahet përgjegjëse për sulmin në veri dhe t’i dorëzojë terroristët

rezart morina

Fillon takimi Erdoğan-Zelenskyy në Lviv të Ukrainës

admin

Protesta të mëdha në Peru, policia përballet me protestuesit

admin