RTV AHIRETI
Shëndetësi

Super ushqimet kundër kancerit dhe diabetit

super-ushqimet-kunder-kancerit-dhe-diabetit

Ushqimet të cilat i përkasin kategorisë së super ushqimeve janë ato të cilat i tejkalojnë mundësitë e ushqimeve tjera.

Tri super ushqime të cilat janë dëshmuar për aftësitë e tyre shëruese dhe të nutricionit janë: xhenxhefili, shafrani dhe karotat

Një prej vetive të përbashkëta dhe të rëndësishme të këtyre ushqimeve është se janë të mbushura me antioksidantë që i luftojnë sëmundjet.

Njerëzit të cilët hanë xhenxhefil, shafran dhe karota jo vetëm se e zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, kancerit dhe diabetit por edhe i eliminojnë krejtësisht viruset dhe inflamacionet.

Vetitë e tyre fitimprurëse fuqizohen edhe më shumë kur këto tri produkte kombinohet – shembull, kur i konsumoni si çaj.

Efektet e xhenxhefilit, karotave dhe shafranit

Shafrani i sjell rreth 150 përfitime të ndryshme terapeutike, duke përfshirë forcimin e sistemit të imunitetit, mbrojtjen e shëndetit të zemrës dhe lehtësimin e efektit të sëmundjeve autoimune.

Nëse e përdorni shafranin çdo ditë, ju mund t’i reduktoni ose t’i eliminoni krejtësisht simptomat e këtyre sëmundjeve: sëmundjeve kardiovaskulare, dhimbjes së nyejve, sëmundjes së Alzheimerit dhe epilepsisë.

Xhenxhefili është tejet aromatik, ndërkaq një revistë mjekësore kishte deklaruar se ekstrakti i këtij produkti mund të jetë agjent më efektiv sesa ilaçet e kimioterapisë, pasi që i vret qelizat kanceroze.

Ndër tjerash xhenxhefili mund ta shërojë marramendjen, inflamacionin, e përmirëson memorien dhe e parandalon diabetin.

Karotat janë perime shumë e zakonshme dhe rekomandohen për gjithsecilin. Ato janë antioksidant të shkëlqyeshëm dhe një studim ka deklaruar se aq më shumë karota që hani, aq më gjatë jetoni.

Si ta përgatitni një recetë super të fuqishme me këto produkte?

Vlojeni karotën në pak ujë. Pastaj shtojeni pak vaj kokosi, pak kripë dhe gjysmë luge çaji shafran. Në fund, shtojeni edhe pak xhenxhefil.

Kështu e krijoni një pure karote e cila është e mahnitshme dhe mund ta konsumoni kurdo.

Related posts

3 frutat më të mira që do t’ju ndihmojnë të ulni sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit

rezart morina

Ëmbëltuesi pa kalori është i lidhur me sulmin në zemër dhe goditjen në tru

admin

Pse duhet të merrni vitamina nga ushqimi dhe jo nga suplementet?

admin