RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tajlandë: Partitë opozitare dominojnë zgjedhjet me mbylljen e sondazheve

tajlande:-partite-opozitare-dominojne-zgjedhjet-me-mbylljen-e-sondazheve

Sondazhet e sotme vunë në dukje një disfatë të madhe për ish-shefin e ushtrisë dhe udhëheqësin e grushtit të shtetit pas një fushate që u zhvillua si një përplasje midis një brezi të ri që dëshironte ndryshim dhe instalimit tradicionalist, mbretëror.

Përfaqësuesit e Partisë Lëviz Përpara (MFP), e cila mbështetet gjerësisht nga rinia e vendit dhe ka dalë e dyta pas partisë më të madhe opozitare Pheu Thai, kishin thënë më herët këtë javë se ishin optimistë për një rezultat të fortë.

Është mesnatë në Tajlandë tani dhe gati 80 për qind e të gjitha votave janë numëruar tani.

MFP vazhdon të ruajë epërsinë e saj mahnitëse, sipas rezultateve të publikuara në faqen e internetit të komisionit zgjedhor, dhe është në rrugën e duhur për të fituar rreth 114 nga 400 vendet e deputetëve të zgjedhura drejtpërdrejt.

Pheu Thai partia e vendit të dytë duket se do të fitojë rreth 111 vende të zgjedhura drejtpërdrejt dhe 25 nga vendet e listës së partisë.

Partitë tjera vijojnë më pas me nga dhjetëra deputetë.

Related posts

Eksperti i OKB-së: Ndërprerja e ujit të pijshëm në Gaza është krim kundër njerëzimit

rezart morina

Japonia ekzekuton vrasësin që vrau shtatë persona në Tokio

admin

Në Komunën e Mitrovicës së veriut vendoset Flamuri i Kosovës

rezart morina