RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tajvani i gatshëm për përballje me ushtrinë kineze

tajvani-i-gatshem-per-perballje-me-ushtrine-kineze

Kina ka kryer ushtrime ushtarake përreth Tajvanit në shenjë paralajmërimi ndaj marrëveshjes, siç ka thënë, mes “separatistëve dhe forcave të huaja”, pak ditë pasi zëvendëspresidenti i ishullit tajvanez vizitoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zëvendëspresidenti William Lai ka vizituar Paraguain për të forcuat lidhjet diplomatike të Tajvanit dhe gjatë kthimit është ndalur në SHBA.

Kina komuniste insiston se Tajvani është pjesë e territorit të saj dhe se nuk ka të drejtë për marrëdhënie ndërkombëtare.

Tajvani ka dënuar ushtrimet kineze, të cilat i ka quajtur provokim. Ka deklaruar se do të angazhojë forca ushtarake në mbrojtje të lirisë dhe demokracisë. Tajvani është shprehur i gatshëm që ballafaqohet me kërcënimet nga ushtria kineze.

Tajvani dhe Kina janë ndarë në vitin 1949 pas luftës civile që i dha fund kontrollit komunist në ishull. /koha

Related posts

Muslimanët në mbarë botën festojnë Kurban Bajramin

rezart morina

Zelensky shtron iftar për ushtarët myslimanë – VIDEO

admin

Presidenti i Indonezisë: SHBA të bëjë më shumë për të ndalur persekutimin në Gaza

admin