RTV AHIRETI
Kuzhinë

Tavë dheu me sallam pikant

tave-dheu-me-sallam-pikant

Vizitoni Gatime Shqiptare per receta gatimi nga Kuzhina Shqiptare

Përbërësit:

150 gr djathë kaçkavall

150 gr sallam pikant

1 spec jeshil

1 spec të kuq

1 spec të verdhë

50 gr ullinj

100 gr djathë i bardhë

1 vezë për person

2-3 pika salcë pikante tabasko për person(nese doni)

Përgatitja:

Vendosim në tava dheu individuale një shtresë me djathë kaçkavall në rende, një shtresë me sallam pikant të prerë në kubikë, një shtresë me spec të prerë në rrathë të hollë, ullinj në unaza, djathë të bardhë në kubikë dhe në fund një vezë sy dh 2 pika tabasko. E mbulojmë sipërfaqen me djathë kaçkavall të grirë dhe e vendosim në furrë në 200 gradë Celsius derisa tava të marrë ngjyrë të artë.Ju befte mire!

Ky postim eshte marre nga Gatime Shqiptare.

Related posts

Dëshironi të humbni peshë këtë vjeshtë? Ushqimi i mëngjesit që mund të ndihmojë

admin6

Polenta me pulë

admin

Çfarë i shtojnë furrtarët brumit për ta bërë më të butë dhe të freskët për ditë të tëra?

admin6