RTV AHIRETI
Kuzhinë

Trahana me hithra

trahana-me-hithra

Vizitoni Gatime Shqiptare per receta gatimi nga Kuzhina Shqiptare

Përbërësit:

1 fç trahana

1 qepë

1 karrotë

1 copë djathë të bardhë

1 kokërr limon

1 dorë hithra

1 lç spec i kuq

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim qepën, më pas shtojmë karrotën të grirë në rende dhe vazhdojmë kaurdisjen. Ndërkohë trahananë e kemi zbutur në ujë, e shtojmë trahananë e tretur tek qepa së bashku me hithrën e grirë. Shikojmë nëse nevojitet edhe pak ujë dhe e lemë supën të marrë valë. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe e servirim me gjalpë të tretur aromatizuar me piper të kuq.

Ky postim eshte marre nga Gatime Shqiptare.

Related posts

Patate me qofte në furrë

admin

Sallata që shkon më shumë me skarë: Përgatitet në 5 minuta dhe ka një shije fenomenale

admin

Vikend grykësish: Pitja-shpagetë më e shijshme, pite të cilën e keni provuar

rezart morina