RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Të gjitha mjetet janë mobilizuar në Turqi pas tërmeteve të fuqishme, thotë presidenti Erdogan

te-gjitha-mjetet-jane-mobilizuar-ne-turqi-pas-termeteve-te-fuqishme,-thote-presidenti-erdogan

Turqia ka mobilizuar të gjitha institucionet, personelin dhe burimet e saj për zonat e goditura nga fatkeqësitë që nga tërmetet në provincat e saj jugore, tha të dielën Presidenti Recep Tayyip Erdogan.

“Askush nuk duhet të ketë asnjë dyshim se të gjitha mjetet e shtetit dhe të kombit janë mobilizuar për zonën e tërmetit,” tha Erdogan në lagjen Samandag të Hatay të goditur nga tërmeti.

“Ne kemi mobilizuar ushtrinë tonë, policinë, xhandarmërinë, profesionistët e kujdesit shëndetësor, edukatorët, personelin e të gjitha institucioneve përkatëse dhe të gjitha automjetet tona, nga avionët tek helikopterët dhe anijet, për viktimat tona të tërmetit”, tha ai.

Nuk ka vend që mund të përgjigjet më shpejt se Turqia përballë një fatkeqësie të tillë në të cilën numri i të vdekurve arriti në 48,000, të lënduarit i kaloi 115,000 dhe 50,000 ndërtesa u shkatërruan, shtoi ai.

Qeveria planifikon të përfundojë ndërtimin e “244,000 shtëpive të nevojshme urgjentisht dhe 75,000 shtëpive të fshatit brenda një viti” në Hatay, tha ai.

Deri më tani, ne kemi ngritur 426,000 tenda në zonën e tërmetit dhe kemi në plan të vëmë në shërbim 100,000 kontejnerë brenda dy muajve, tha ai më herët në Kirikhan, një lagje në Hatay.

Rreth gjysmë milioni njerëz, duke përfshirë zyrtarë publikë, vullnetarë dhe anëtarë të OJQ-ve, nxituan në rajonin e goditur nga tërmeti për të ofruar ndihmë.

Më shumë se 47,900 njerëz u vranë në Turqi në tërmetet e 6 shkurtit, sipas shifrave zyrtare.

Më shumë se 13 milionë njerëz në Turqi janë prekur nga tërmetet e fuqishme. /mesazhi

Related posts

Përfaqësuesit e Listës Serbe negociata me KFOR-in, kërkojnë largimin e Policisë së Kosovës

rezart morina

Irak: Mbështetësit e Lëvizjes Sadr vazhdojnë protestën brenda ndërtesës së parlamentit – VIDEO

admin

Kurti: Ata që mohojnë gjenocidin ëndërrojnë përsëritjen

admin