RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Të paktën 48 të vdekur në protestën anti-OKB në RD të Kongos

te-pakten-48-te-vdekur-ne-protesten-anti-okb-ne-rd-te-kongos

Të paktën 48 persona kanë humbur jetën në përleshjet mes policisë dhe protestuesve anti OKB-së në Republikën Demokratike të Kongos, transmeton Anadolu.

Forcat e sigurisë kanë ndërhyrë për të shpërndarë një demonstratë kundër OKB-së, e cila u organizua nga një grup në qytetin Goma në lindje të RD të Kongos të mërkurën, duke çuar në përleshje dhe vdekjen e 48 personave.

Një grup kristian-animist i quajtur “Besimi Natyror Judaik dhe Mesian ndaj Kombeve” u kishte kërkuar ndjekësve të tij të hynin në bazat e OKB-së dhe të kërkonin largimin e paqeruajtësve.

Udhëheqësit e komunitetit kanë thënë gjithashtu se ata kishin identifikuar shtëpitë e zyrtarëve të OKB-së në qytet dhe po përgatiteshin t’i plaçkitnin ato.

Related posts

Erdoğan: Vazhduam përpjekjet për zbutjen e tensioneve midis Kosovës dhe Serbisë

admin

Forcat izraelite prej 12 ditësh kanë rrethuar qytetin Jericho

rezart morina

Instituti Al-Az’har në Egjipt bën thirrje për bojkotimin e produkteve të Suedisë

admin