RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Temperatura të pazakonta për vjeshtën, rajonet veriore dhe lindore të Turqisë mbulohen nga bora

temperatura-te-pazakonta-per-vjeshten,-rajonet-veriore-dhe-lindore-te-turqise-mbulohen-nga-bora

Rajonet lindore dhe veriore të Turqisë janë mësuar me reshjet e borës gjatë stinës së dimrit, por nisja e tyre në një periudhë kaq të hershme ka befasuar dhe banorët.

 

Reshjet e borës ishin më intensive në Beyazsu, një malësi në lartësinë më të madhe të rajonit, rreth 2,450 metra nga niveli i detit.

Përveç bukurisë së “vellos” së bardhë, reshjet e borës sollën edhe vështirësi në qarkullimin e automjeteve, me drejtuesit e tyre që u gjendën të papërgatitur.

Temperaturat ranë ndjeshëm në pjesën më të madhe të Turqisë këtë javë me reshjet e shiut që u shtrinë në pjesën më të madhe të territorit.

Teksa shkojnë nën normat sezonale, disa rajone shohin reshjet e para të borës së vjeshtës, një dukuri jo e zakontë për stinën.

Parashikimet tregojnë mot të thatë dhe temperatura që kthehen në normalen sezonale pas motit relativisht më të freskët javën e kaluar. /panorama

Related posts

Mbi 100 pasgoditje të fuqishme

admin

Blinken: Marrëveshja e Ohrit i hap rrugë njohjes së Kosovës nga pesë vendet e BE-së

admin

Turqia dhe Arabia Saudite vendosën të thellojnë bashkëpunimin për çështjet rajonale

admin